
Frölunda kommer att få vänta länge på ett besked om Mattias Norlinder kommer att ingå i SHL-lagets backuppställning nästa säsong.
För en vecka sedan skrev han på ett treårigt rookiekontrakt med Montreal Canadiens och just nu förbereder han sig inför campen – och sitt första besök i staden.
LÄS MER: CHL:s spelschema klart
– Jag har aldrig varit där men bara hört positiva saker. Det är klart att det känns kul att skriva på och det känns sjukt stort och en ära. Det känns bra att få ut något av det hårda jobbet, säger Norlinder till HockeyNews.se när vi pratar med honom på telefon efter en avslutad sponsorgolf med Frölunda.
– Jag har 18 i handikapp. Jag är nybörjare…
Vad tror du om dina chanser att slå dig in i NHL redan nästa säsong?
– Jag har inte tänkt så mycket på det faktiskt. Jag åker över på campen i september och det ska bli kul att få kika på stan och lära känna alla. Se hur dom har det där borta.

Debuterade för Tre Kronor i april. Foto: Bildbyrån
Om han inte är redo för spel i NHL så har backtalangen ett gällande avtal med Frölunda ytterligare en säsong men nu är det Montreal som äger frågan.
– Jag själv har väl i tanken att åka tillbaka men ingenting är omöjligt. Det ska jag inte ljuga om även om jag själv kanske tycker att det vore bra med ett år till här och få många minuter och bli lite mognare i mitt spel. Vi har snackat med Sjöström (Fredrik) och Roger (Rönnberg) men nu är det Montreal som bestämmer. Det är upp till vad dom vill, säger Norlinder.
LÄS MER: Svensken lämnar NHL efter åtta år: "Har mer offensiv i mig"
Det har gått undan i utveckling för honom senaste åren.
I november 2019 landslagsdebuterade Norlinder för Juniorkronorna inför JVM i Tjeckien och han tog en plats i laget som till slut vann brons.
– Det har gått fort, så är det väl. Men just nu lever man i en bubbla känns det som och det är bara kul att det gått så pass bra. Jag har hela tiden haft tålamod och det var inte så att jag var en supertalang när jag var yngre. Det var i slutet av tiden på hockeygymnasiet som det började komma lite resultat och jag var väl sen in i puberteten också, säger han.

Norlinder i Frölundatröjan. Foto: Bildbyrån
På den tiden var det nära att han hamnade i Timrå IK istället för Modo.
– Jag hade sagt ja till Timrå redan men sedan gick Rasmus Sandin från Modo till Brynäs så då fick jag platsen där. Jag tackade ja till det och fick ringa upp Timrå och säga nej där.
Följer du Montreal i slutspelet nu?
– Det blir highlights. Det är för sent att vara uppe och oftast är man ganska trött efter träningarna nu. Men han är sjukt bra ”Prajsen” (Carey Price). Han är värd dom där miljonerna…
Vad blir det på semestern i sommar?
– Jag åker hem till Kramfors. Vi har fyra veckor så jag blir hemma hela tiden. Det blir väl några golfrundor med kompisarna uppe i Örnsköldsvik. Jag har ganska många kompisar hemma utanför hockeyn.
•••
SE OCKSÅ: Norlinder landslagsdebuterar: "Självklart att han ska vara här"


