HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Spaningar efter Rögle-Växjö: ”Han är stekhet just nu”

(18740) Adam Tambellini
Bildbyrån
ANNONS

ÄNGELHOLM. Rögle vann seriefinalen mot Växjö med 4–1 och därmed lever kampen om förstaplatsen alltjämt. 
Här är de spaningar HockeyNews.se:s reporter, Mattias Persson gjorde under matchens gång. 

ANNONS

SHL presenteras av:

BAUHAUS bygger svensk ishockey 


ANNONS

Stekhet


Värvningen från Modo, Adam Tambellini blir bara bättre och bättre ju längre säsongen går. Kanadensaren har prickat formen perfekt lagom till slutspelet och är nu Rögles formmässigt hetaste spelare. De senaste fem matcherna har forwarden gjort sex poäng och idag stod han för två nya poäng. Först levererade han en vacker flippmacka till Olli Palola som sköt 2–0. Därefter gjorde han på egen hand 3–1 med ett riktigt klassavslut från kanten. Han är stekhet just nu. 

ANNONS


Ett helt annat lag


ANNONS

Rögle har inte riktigt gått att känna igen den senaste tiden. Det har varit alldeles för slarvigt och tamt vilket också gjort att man förlorat tre raka matcher. Därför var seriefinalen mot Växjö lite av ett prov för att veta var man har laget inför slutspelet. Idag kom man ut stenhårt från start och tummande inte på någonting, och då var man precis så farliga som man varit tidigare under säsongen. Det var ett helt annat lag på isen om man jämför med matcherna mot Linköping, Malmö och Leksand, och det offensiva spelet som varit ett stort frågetecken den senaste tiden var i stället ett stort utropstecken idag. Stundtals snurrade man upp Växjö på läktaren och med lite bättre skärpa i avsluten hade matchen kunnat vara avgjord redan i första perioden. 


En riktig toppmatch


Seriefinal och på förhand ett högintressant möte mellan två lag som spelar en underhållande hockey. Då bjöd bägge lagen upp till dans och vi fick se en fartfylld och intensiv match med flera fina individuella prestationer. Spelarna spelade precis som att det vore en seriefinal och det var heta känslor, fina mål och så där grinigt som det ska vara när det står mycket på spel. Det märks att slutspelet börjar närma sig. 


Seriefinalen innehöll allt. Foto: Bildbyrån

Kampen om förstaplatsen lever


Hade Växjö vunnit idag hade det stått klart att man är seriesegrare, men i och med förlusten lever kampen om förstaplatsen alltjämt. Växjö har en enorm fördel inför de återstående matcherna, men vinsterna ska plockas och det är inte helt lätt när man nu bland annat ska möta ett topp sex-jagande Frölunda två gånger samt ett desperat Brynäs. Fem poäng upp till färdigspelade Rögle efter ikväll och fyra matcher kvar. Smålänningarna ska ju givetvis reda ut det, men jag tror faktiskt att det kan bli tajtare än vad många tror. 


Här blir klubbarna bättre och bättre 


Växjös mångårige trotjänare Erik Josefsson gjorde idag sin 500:e SHL-match. Då passades han på att hyllas av motståndarna inför nedsläpp. Här tycker jag att klubbarna tagit stora kliv och det blir allt vanligare att motståndarna uppmärksammar milstolpar i det andra laget. Det finns något i det där och jag blir glad varje gång jag ser det. Det behöver inte alls vara något märkvärdigt, men bara en sån grej som att han får kliva fram till röda mattan och ta emot en bukett är mycket värt i mina ögon. 


Erik Josefsson fick motta blommor från Rögles klubbdirektör Daniel Koch inför nedsläpp. Foto: Bildbyrån

Rögle – Växjö 4–1 (2-0, 1-1, 1-0)
Mål, Rögle:
Adam Tambellini, Olli Palola, Joey LaLeggia, Anton Bengtsson
Mål, Växjö: Brendan Gaunce
Skott: 33-24

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS