HockeyNews
PLUS

Ishockey-VM kommer troligen att spelas utan publik

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Internationella ishockeyförbundet (IIHF) kommer inom den närmaste tiden fatta beslut om var ishockey-VM 2021 ska spelas.

På grund av coronapandemin kommer turneringen sannolikt att genomföras utan publik på läktarna.

//

Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.

✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.

ANNONS

Efter ett stort tryck utifrån, där bland annat storsponsorn Skoda hotade med att hoppa av om hockey-VM skulle spelas med en grupp i det politiskt instabila Belarus, bestämde IIHF att flytta VM från Minsk.


Fortfarande är Lettlands huvudstad Riga tänkt som arrangör av ishockey-VM mellan den 21 maj och 6 juni. Men frågan är om Riga ensamt ska klara av att ta hand om VM-turneringen. Då krävs en ekonomisk satsning för att färdigställa en andra VM-arena utöver den som redan finns.

ANNONS


LÄS MERStorsponsorn hotar att dra sig ur om Belarus arrangerar ishockey–VM: "Mänskliga rättigheter"


ANNONS

Alternativet är att Lettland samarrangerar VM med antingen Danmark (Herning) eller Slovakien (Bratislava).


Men på grund av smittspridningen i Europa och världen och det faktum att vaccineringen mot covid-19 precis bara har inletts är det sannolikt att VM 2021 kommer att spelas inför tomma läktare.

ANNONS


– Vi får se vad som kommer att hända i maj. Jag vet inte ännu. För närvarande är det mycket svårt att föreställa sig (publik). För närvarande planerar vi att spela utan åskådare, säger IIHF-presidenten René Fasel till Match TV .


ANNONS

VM 2020 blev inställt. Senast VM arrangerades var i Bratislava 2019. I vår kan Slovakien få ta hand om VM igen. Foto: Bildbyrån.


ANNONS

Nyligen spelades junior-VM i Edmonton i en så kallad bubbla. Den 15-25 april kommer U18-VM att spelas i Plymouth och Ann Arbor i USA och det blir även A-VM för damer i Kanada 7-17 april.


LÄS MERUppgifter: Inget hockey-VM i Belarus

ANNONS


IIHF kommer att få erfarenheter av att genomföra de turneringarna, men publik på VM i maj tror inte Fasel på.


ANNONS

– Naturligtvis skulle vi i en idealisk värld spela ishockey med åskådare, i ett stort samhälle som lever med en turnering och där vaccinationerna lyckas. Men för att detta ska hända måste du kunna återgå till det normala livet, säger IIHF-presidenten.


***

ANNONS


Gillade du artikeln? Värd en kaffe – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2