UNIBET - ligans huvudpartner
Västervik kryddade sin trupp rejält i förra veckan när man gjorde klart med bröderna Davidsson, Jonathan och Marcus.
Den förstnämnde ansluter som NHL-lån från Ottawa Senators medan den senare är Västerviks på permanent basis efter att han lämnat Växjö.
I Västervik återförenas de nu med Axel Jonsson Fjällby, som anslöt till klubben på lån från Washington Capitals inför säsongen.
Under säsongen 2017–18 parades de ihop i en formation som rönte stora framgångar i Djurgården – och nu bildar de alltså kedja i Västervik.
Men hur hamnade trion i Västervik egentligen?
– Vi visste när vi tog in Fjällby att (Jonathan) Davidsson satt under samma agentur, men där och då hade han varit skadad och då var det inte aktuellt för honom att komma ut på lån. Men sedan dess har tiden gått och det har skjutits upp där borta så då blev han också intresserad. Jag tror att det är Axel som dragit i lite trådar bakom min rygg, det ramlade egentligen bara ner på vårt bort och sedan kom brorsan (Marcus) där och blev utköpt av Växjö, säger Emil Georgsson och fortsätter:
– Jag ska inte säga att jag är någon mastermind här, haha.
LÄS MER: Därför saknas NHL-meriterade backen i Västervik: "Tog nog ganska illa"
Att plocka in bröderna Davidsson var ett erbjudande som Georgsson hade svårt att tacka nej till, på flera plan.
Förutom att höja kvaliteten på spelartruppen för en liten kostnad ger de mervärde för klubben och fansen.
– Det är kul för oss och den lilla Västervikspublik som får kolla än så länge, så det är kul för dem. Det är riktigt duktiga spelare som vi får chansen att ha hos oss, säger han.
***
Gillade du artikeln? Värd en 50/50 lott - för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)