HockeyNews
PLUS

Röglespelare till allsvenskan: ”Mer speltid än vad han hade fått i SHL”

(14705) Kevin Wennström
Bildbyrån

Publicerad: 1 augusti 2020

FacebookXWhatsApp

Under fjolårssäsongen var han utlånad från Rögle till Kristianstad. Nu blir Kevin Wennström permanent KIK-spelare. 

–  Jag tror att han mår bra av att spela ett år i Hockeyallsvenskan och få mer speltid än vad han hade fått i SHL med Rögle, säger Christian Falk, elitansvarig, till kristianstadsbladet.se.

ANNONS

HockeyAllsvenskan presenteras av:

UNIBET - ligans huvudpartner 

20-årige Kevin Wennström lånades ut till Kristianstad från Rögle i totalt 20 matcher den gångna säsongen. Nu blir han permanent KIK-spelare. Det bekräftar klubbens elitansvarige Christian Falk för kristianstadsbladet.se.

ANNONS


– Vi ville gärna ha honom kvar och jag tror att han mår bra av att spela ett år i Hockeyallsvenskan och få mer speltid än vad han hade fått i SHL med Rögle, säger Christian Falk, elitansvarig i klubben. 


ANNONS

Kevin Wennström:


– Här får jag en mycket större roll än i Rögle och jag trivdes väldigt bra när jag var utlånad förra säsongen.

ANNONS


Centern har 52 SHL-matcher på meritlistan och har noterats för totalt fem poäng. 


ANNONS

Under fredagen förlängde man också avtalet med backen Alexander Molldén. 

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS gratis i 2 mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS