HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Så görs kvalsystemet om – Hockeyettan inför slutspel inför kvalserien

(13060) Hockeyettan
Bildbyrån
ANNONS

Kvalspelet från Hockeyettan till Hockeyallsvenskan får nytt utseende nästa säsong.
Det klubbades på förbundets styrelsemöte under tisdagen.

ANNONS
Under tisdagen hade Svenska Ishockeyförbundet styrelsemöte, där det bland annat beslutades om seriebestämmelserna för den kommande säsongen, en säsong som beräknas börja 4 oktober enligt Hockeyettan.

Något som innebär att kvalsystemet från Hockeyettan till allsvenskan får ett nytt utseende.

Det nya upplägget innehåller både slutspel och kvalserie och inleds med 16-delsfinaler mellan lag 7 och 8 i de två Allettorna som ställs mot vinnarna av vårserierna i bäst av tre matcher.

Vinnarna går vidare till åttondelsfinal där även lag 1–6 i Allettorna kliver in där de åtta högst rankade lagen får välja motståndare, även det i bäst av tre matcher.

Från 16-delsfinalen går vinnarna i respektive matchserie vidare till kvartsfinal, där man spelar bäst av tre matcher, för att få fram fyra lag som till slut kommer göra upp i en kvalserie där alla möter alla på hemma- och bortaplan.

Vinnaren i kvalserien går sedan upp i Hockeyallsvenskan.

***

Gillade du artikeln? Värd en kaffe - för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Läs också

ANNONS