SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey
Den slovakiske centern Marek Hrivik var en av Leksands bästa spelare den gångna säsongen och med sina 30 poäng (12+18) vann han den interna poängligan överlägset.
Någon fortsättning i Leksand ser det dock inte ut att bli för den 28-årige slovaken vars kontrakt går ut den 30 april. I en intervju med Dalarnas Tidningar tidigare i veckan berättade han att KHL var förstavalet när han skulle välja klubb inför kommande säsong.
Men saker och ting går fort i hockey. Nu ser det istället ut att bli en fortsättning i SHL.
– Det finns en hel del alternativ i Sverige och även utanför, men som läget ser ut just nu kommer jag att spela i Sverige kommande säsong.
– Jag har pratat med min agent och det ser ut att vara den bästa vägen. Det är ganska tyst från de andra ligorna just nu, så Sverige vore en bra möjlighet, säger han.
Är en lösning nära?
– Det ser ut som att vi kommer göra klart med något inom den närmaste tiden.
Marek Hrivik gjorde många Leksandsfans glada den gångna säsongen. Foto: Bildbyrån
Tidigare har det rapporterats om Malmös intresse för 28-åringen. Han bekräftar att han fört samtal med Skåneklubben men vill i nuläget inte gå in på fler detaljer.
– Det finns intresse från deras sida definitivt. De pratar med min agent, men vi får se hur det blir, säger han.
Finns det fler svenska klubbar inblandade?
– Det finns intresse från flera svenska klubbar. Vi har pratat med några stycken.
Vilka?
– Det vill jag inte gå in på just nu.
Medan han väntar på att göra klart med ny klubb är han hemma i Slovakien i karantän.
– Vi kan inte gå ut och alla affärer och liknande är stängt. Det är en konstig och speciell situation helt klart. Jag hoppas att det här är över snart, säger han.
***
Gillade du artikeln? Värd en hamburgare – för en månads läsning? Swisha valfritt belopp till 123 529 7163.
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)