Den här helgen hade KHL sin All Star-match och där var Linus Omark ett stort utropstecken hos den ryska hockeypubliken. Svensken gjorde nämligen stor succé – som målvakt.
Anledningen bakom gästspelet i målburen var ett utbyte mellan Omark och hans lagkamrat i Salavat och tillika målvakt, Juha Metsola. Metsola fick testa på att spela som utespelare medan Omark fick gästspela som målvakt.
– Vi började prata om att jag kunde stå i målet efter huvudshowen och vi beslutade oss i sista stund att göra så. Första gången jag var målvakt i Ufa var för två år sedan, när vi spelade hockey med barn utomhus. Jag känner att jag har talang! Det största problemet var att jag inte har målvaktsskridskor och jag spelade i mina vanliga skridskor. Juha Metsolas skridskor är mindre, säger Omark, enligt Allhockey.ru.
– Jag trodde på Linus Omark som målvakt! Kanske att vi nu borde fundera över att ändra rollerna under matcherna i ligan också? ”, säger Metsola skämtsamt.
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)