SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey
Kontraktet med Tre Kronor-centern Linus Johansson löper ut i vår.
Men nu har Färjestad löst den biten. På fredagen blev det officiellt att Troja/Ljungbyfostrade Johansson har skrivit ett treårskontrakt.
LÄS MER: Delade meningar om var Färjestads lagkapten är som bäst
– Jag hade aldrig skrivit på ett så pass långt kontrakt om jag inte känt att det var rätt. Vi bygger något bra i Karlstad och Färjestad och jag trivs väldigt bra med klubb, stad, ledare, lagkamrater, fans och allt som är, säger Linus Johansson till klubbens hemsida .

Linus Johansson är lagkapten i Färjestad och inne på sin andra säsong. Nu har han skrivit på till 2023. Foto: Bildbyrån.
I det nya kontraktet med Färjestad finns klausuler för spel utomlands och inför den här säsongen frestades han av ett NHL-anbud, men blev kvar i klubben.
Johansson skulle alltså kunna flytta till exempelvis KHL eller Schweiz om rätt bud från rätt klubb dyker upp.
– Jo det gör det. Men jag räknar med att vara här en stund nu. Jag har det väldigt bra där jag är, säger Johansson.
LÄS MER: Blytungt besked för Lindqvist och FBK: "Där är som det är"
Färjestad fick sin målmaskin Michael Lindqvist skadad på annandag jul och den här veckan fick man besked om att han missar hela säsongen.
Däremot har både Gustav Rydahl och Daniel Viksten precis som Linus Johansson förlängt sina kontrakt med Färjestad.
