JVM-2020 i Tjeckien presenteras av:
Oddsen på JVM hittar du här – UNIBET
CCM #CCMStickFilter #OnePieceBoot
IQ Fuel Make you better, for real!
Advisa samla dina lån och krediter
Efter ännu en gruppseger i JVM är det upplagt för hockeyfest i morgon när Juniorkronorna ställs mot Tjeckien i kvartsfinalen.
Dagens mest glädjande nyhet: Rasmus Sandin kommer att spela efter skadan på handleden som tvingade honom till sjukhus för röntgen efter den avslutande gruppspelsmatchen.
– Absolut. Det är klart att det är tufft när man tappar en gubbe men alla är med igen så det känns bra, säger Montén efter dagens ispass.
Förbundskaptenen har goda minnen från Ostravar Arena.
– Jag har varit här förr så det är kul att komma tillbaka. Jag och Joel Rönnmark (assisterande förbundskapten) var här för en jäkla massa år sedan med Linköpings juniorer och är obesegrade så det känns bra, säger Montén.
Ni vann?
– Vi vann!
Har du berättat det för killarna?
– Det har jag gjort.
Nu väntar ett ordentligt publikstöd för Tjeckien i morgondagens match – någon som Juniorkronorna behöver vara förberedd på.
– Det blir en jättehäftig match så klart. Det kommer bli ett otroligt tryck och dom kommer inte att hålla på oss. Det kommer ändå ge en boost och energi och dom bästa spelarna vill spela på dom största arenorna och då får man vara med på att inte vara poppis överallt, säger Montén.
Foto: Bildbyrån
Tjeckien visade i gruppspelet att man kan vara med och hota dom bästa lagen i turneringen men har samtidigt drabbats av skador på viktiga spelare inför morgondagens drabbning.
– Dom har gjort ett bra gruppspel och vann mot Ryssland och tog en poäng mot USA. Dom hade inte alla med när vi vann mot dom i träningsmatchen (5–1) så vi kan inte använda den matchen som en faktor. Sen är det tråkigt med skador oavsett om det är på egna laget eller andra.
LÄS OCKSÅ
Svenska backarna inför Tjeckien: "Extra taggade efter förra året"
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)