William Wiå, 26, har haft en bra säsong i Södertälje. Det har Djurgården koll på inte minst eftersom Wiå är en tidigare Djurgårdsjunior.
Och när Djurgårdscentern Jacob Josefson före lunch på tisdagen testade om han kunde spela mot Luleå, och inte kunde det, fick Djurgården tänka om.

Skaffa PLUS – årskortet för 349 kr med koden JUNLAND50 (ord. 699 kr).
– Det blev snabba ryck. Det funkar lite så i den här branschen. Jag fick ett samtal runt klockan ett, kanske, säger William Wiå till Hockeynews efter sin comeback i Djurgårdströjan.
Jaha, och vad gjorde du klockan ett?
– Jag var hemma och käkade lunch lite så där. Fick frågan om jag ville spela match och det ville jag. Det var bara hem och hämta grejerna och ta mig hit.
Försökte ta plats i Robert Ohlssons DIF
William Wiå gjorde som junior 14 SHL-matcher mellan 2017 och 2019 då Robert Ohlsson var huvudtränare.
Så han kände flera i Djurgårdens nuvarande lag.
– Det är ganska många. Brodin, Costmar känner jag för han har varit hos oss i Södertälje också och det är ganska många runt omkring laget som jag känner sedan tidigare.
Efter 2019 och bara sex SHL-matcher i Djurgården blev det en flytt till Almtuna och sedan vidare till Västervik. Sedan 2023 är det SSK som gäller.
Så efter drygt sex år blev det en ny match i Djurgården.
– Det var några år sedan. Jag var väldigt ung också och kunde inte slå mig in i den truppen. Kul att få vara här och testa på igen.
Konsten att byta klubbtillhörighet
Hur är det här med att byta klubb och spela för Djurgården när du spelar i Södertälje i vanliga fall?
– Ja, det blir lite att man tänker som ett jobb. Man tänker inte supermycket på det så. Jag vill komma hit och göra mitt bästa och sedan komma tillbaka och göra mitt bästa i Södertälje, hehe. Det är lite så det funkar.
I matchen mot Luleå fick Wiå plats bredvid Ludvig Rensfeldt och Daniel Brodin i fjärdekedjan. Han gjorde tre byten i första perioden och spelade på sina styrkor. Han är van vid den roll han fick i Djurgården.
– Ja, i första perioden var det lite att känna efter. I andra perioden kände jag att jag kunde spela mitt spel lite mer. Hålla lite i pucken och smälla på. Det var kul, säger Wiå.
Han hade faktiskt ett friläge och fick iväg en backhand, men sedan hittade han Brodin med en passning och då small det till 2–1.
– Jag vet vad mitt jobb ute på isen är och det är att spela hårt och ta pucken till mål, ligga rätt och ta ansvar i defensiven. Jag tycker att jag gjorde en helt okej match.
Det syntes att du kände Brodin sedan tidigare…?
– Det var kul att passa honom och det var ett snyggt mål han gjorde.
Vad vet du om vad som händer härnäst?
– Jag vet inte så mycket alls. Jag vet bara att vi har träning med Södertälje den första (januari) och match den andra. Det är en dag vila och sedan är det på det igen.
William Wiå och SSK spelar på fredag mot BIK Karlskoga i Nobelhallen. Men igår fick han uppleva 13 950 åskådare när Djurgården tog emot Luleå. Snöpligt nog för Djurgården blev det förlust med 4–3 efter att ha haft en 3–1-ledning.
Wiå kunde ändå ta in atmosfären och draget från klackarna och publiken.
– Fantastiskt kul! Fullsatt Globen, det är inte många matcher i en karriär som man får spela så. Det är bara ut och njuta.