HockeyNews
PLUS
ANNONS

Presenteras av

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Wennberg förlänger – nytt mångmiljonkontrakt

Artikelbild
Bildbyrån

San Jose Sharks och Alexander Wennberg har kommit överens om en förlängning. Den svenske forwarden har skrivit på ett kontrakt värt 18 miljoner dollar.

ANNONS

Alexander Wennberg anslöt till San Jose Sharks inför fjolårssäsongen och fick inför den pågående säsongen förtroendet att bära ett ”A” som assisterande lagkapten. Förra säsongen stod svensken för 35 poäng på 77 grundseriematcher, och i år är han på väg mot 52 poäng om han fortsätter i samma takt. Hittills har Wennberg noterats för 26 poäng på 41 matcher och är en av lagets främsta poänggörare.

Nu berättar Sharks general manager Mike Grier att klubben har skrivit ett nytt treårskontrakt med Wennberg. Svensken är dessutom uttagen att representera Sverige i OS i februari.

Plus- KAMPANJ50 - In article

Skaffa PLUS – årskortet för 199 kr med koden NYÅR (ord. 699 kr).

Under sin NHL-karriär har Wennberg spelat 830 matcher och samlat ihop 396 poäng, fördelat på 108 mål och 288 assist. Tidigare har han även representerat Seattle Kraken, Columbus Blue Jackets, Florida Panthers och New York Rangers.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS