När andra perioden mellan Philadelphia och Seattle var på väg att ticka in på den sista spelminuten var det likaläge på två mellan lagen när Seattle hade pucken under kontroll i offensiv zon.
Alexander Wennberg såg då till att ta plats framför Flyersmålvakten Carter Hart där han skymde sikten i samband med att Jaden Schwartz avlossade ett skott som smet in för 3–2-ledning till Seattle. Wennberg noterades dessutom för en assist på målet.
Och en ny assist kom bara två spelminuter senare när den svenske forwarden från en position i ena sarghörnet hittade in till Schwartz som skickade upp pucken i bortre krysset för att ge Seattle ledningen. Assisten var Wennbergs 17:e för säsongen.
Målet kom att bli matchvinnande för Seattle, även om det blev en spännande avslutning på matchen då Flyers kunde reducera med drygt tre minuter kvar att spela. Närmare än så kom däremot inte hemmalaget.
– Vi var inte bra nog tycker jag. Det handlar inte om besvikelse eller frustration, jag tycker inte att vi spelade bra nog. Det var det bättre laget som vann, säger Flyerstränaren
Philadelphia Flyers–Seattle Kraken 3–4 (1–2, 1–1, 1–1)
Mål, PHI: Owen Tippett, James van Riemsdyk, Patrick Brown
Mål, SEA: Jaden Schwartz 2, Jordan Eberle, Eeli Tolvanen
Skott: 18–21 (4–11, 6–7, 8–3)









