HockeyNews
PLUS

Växjö värvar från NY Rangers organisation

Karl Henriksson
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 13 juni 2024

FacebookXWhatsApp

Växjö värvar från New York Rangers organisation.
Nu har smålänningarna 13 forwards under kontrakt.

Den tidigare Frölunda-forwarden Karl Henriksson har skrivit på ett treårskontrakt med Växjö.
De senaste två säsongerna har han spelat i NY Rangers farmarlag Hartford där han har producerat 40 poäng (18 + 22) på 134 AHL-matcher.
– Vi har gillat Karl sen han debuterade i Frölunda. Väldigt smart och hårt arbetande, på många sätt personifierar han Lakers hockey trots att han aldrig gjort en match i vår tröja. Det känns därför väldigt kul att han nu kommer spela för oss kommande tre säsongerna, säger Växjös sportchef Henrik Evertsson till klubbens hemsida.

Vill vinna SM-guld

23-årige Henriksson har Mörrum som moderklubb. Han spelade två säsonger med Frölunda i SHL innan han tog klivet till USA.
– Det känns väldigt inspirerande att komma till Växjö, en klubb som alltid är med i toppen och en stad med fans som verkligen brinner för hockeyn. Dessutom är klubbens mål alltid att vinna SM-guld och det är precis vad jag också vill göra! Jag vill utveckla mitt spel och ta kliv. Växjö känns som en perfekt plats för det, säger Henriksson till Växjös hemsida.

Silly season-special: Hockeynews i 3mån för bara 99kr! (spara 108). Skaffa PLUS!

Följ ämnen i artikeln