Här kan du läsa mer om Hockey-VM
Christian Jaros har debuterat i NHL för Ottawa Senators. Det blev två matcher den här säsongen. Resan till sina drömmars mål gick från Kosice i östra Slovakien till Luleå i norra Sverige sommaren 2013.
– Det var en härlig tid för mig där. Jag fick en stor möjlighet. Först kom jag till U18-laget och lite senare flyttades jag upp till A-laget. De tog verkligen hand om mig på ett fint sätt där och jag är verkligen tacksam för det. Utan
Luleå och den chans de gav mig hade jag förmodligen aldrig tagit mig till NHL. Jag har Luleå att tacka för mycket, säger den fysiskt spelande slovakiske VM-backen när HockeyNews.se träffar honom i Köpenhamn.
Jaros föredrar att prata engelska, men förstår svenska.
– Jag känner så klart många i Luleå eftersom jag var där i fyra år. Från U18-laget har jag många bra vänner.
Vann CHL med Luleå
Det blev 86 SHL-matcher och en Champions Hockey League-titel under åren i Norrbotten.
Christian Jaros sög också i sig många små tips och tricks från de äldre spelarna i laget, inte minst från backen Jan Sandström och forwarden Per Ledin.
– Jag gillar dem, de är roliga. Ibland hör vi av oss till varandra, men det är ganska svårt i hockeyn. Man har inte så mycket tid. Men när man träffas pratar man mycket förstås.
Okej, vad lärde du dig av Ledin och Sandström?
– Vi tränade ihop. Och så lärde de mig lite saker efter träningen. Lite grejer, säger Jaros uppenbarligen utan att vilja berätta orsaken till sitt breda leende.
– Under mitt första år var Janne Sandström där och han har en massa erfarenhet och jag lärde mig av honom. Han var riktigt bra mot mig och hjälpte mig mycket.
"Glad för deras skull"
Christian Jaros gläds åt att de yngre spelarna med Isac Lundeström och Einar Emanuelsson i spetsen har slagit i genom i SHL i Luleå.
– Jag har inte sett så många matcher på grund av tidsskillnaden (till Nordamerika), men jag vet vad som har hänt med dem. Jag har hört från folk i Luleå att de verkligen har utvecklats så jag är glad för deras skull. Förhoppnings blir de bara bättre och bättre och kanske får spela mot varandra eller med varandra en dag (i NHL). Det hoppas jag.
På lördagen väntar match mot Tre Kronor för Slovakien.
– Jag vet att de har många skickliga spelare från NHL. Självklart är Sverige ett bättre lag på papperet, men i hockey vet man aldrig. Allt kan hända och vi ska försöka vinna matchen. Jag känner ett par killar där, så det blir kul att spela, säger Jaros som är klubbkamrat med Magnus Pääjärvi och Tre Kronors tredjemålvakt i VM Filip Gustavsson.
I backpar med HV71-värvningen
I VM i Danmark har Christian Jaros spelat i samma backpar som jättetalangen Martin Fehervary, 18, som efter ett år i Hockeyallsvenskan med Oskarshamn flyttar vidare till HV71.
– Han är en riktigt bra kille och har rätt inställning och jag gillar verkligen att spela med honom. Jag tycker vi passar ihop. Han är en bra ung back och det här är hans första VM, men det kan man inte tro, säger Jaros.
Martin Fehervary var tvungen att avsluta skolarbetet efter det att hockeysäsongen med Oskarshamn var avklarad.
– Sedan blev jag uttagen i landslaget och var glad över att få den chansen och så tog jag en plats i VM-laget och då blev jag riktigt glad. Nu försöker jag lära mig så mycket jag kan för att hjälpa laget, säger Fehervary.
– Jag har spelat i allsvenskan den här säsongen och det har hjälpt mig att klara av den här typen av hockey för de är män, de är lite smartare. Det kanske inte är så mycket om skridskoåkningen utan att spela smartare. Jag vill bli bättre i varje match och utvecklas som tvåvägsback, bli bättre både offensivt och defensivt. Jag kollar på Andrej Sekera, säger Fehervary om den slovakiska NHL-backen som har spelat på toppnivå under lång tid.
Ser fram emot att spela för HV71
Precis som för Christian Jaros går Martin Fehervarys resa mot NHL via SHL.
– Jag har skrivit på för HV71 för de kommande två åren och ser verkligen fram emot det. De har ett jättebra lag, de utvecklar spelare och har bra coacher och duktig personal. Det ska bli kul.
Martin Fehervary har redan hunnit debutera för sin nya klubb och spelade med HV71 hemma mot Brynäs (2-4) den 27 januari i år.
– Det gav mig mycket ny erfarenhet, att det var en annan nivå en i allsvenskan. Det var en bra match, vi förlorade, men det hjälpte mig ett steg till, säger Fehervary om sina första tolv minuter i SHL.
Till hösten blir det betydligt mer i HV-tröjan.
