HockeyNews
PLUS

Vill slå sig in i NHL: "Bra läge att göra något nytt"

(9313) Johan Södergran
Bildbyrån / HockeyNews.se

Publicerad: 22 juli 2019

FacebookXWhatsApp

JVM-forwarden Johan Södergran har bestämt sig för att lämna Linköping efter fyra år i klubben.

För drygt en månad sedan skrev 19-åringen på för Los Angeles Kings och nu förbereder han sig inför utmaningen att slå sig in i NHL.

– Jag kände att det var ett bra läge för mig att göra något nytt och det ska bli otroligt spännande att åka över. Klubben vill ha en förändring och jag kommer göra allt för att ta en plats, säger Södergran till HockeyNews.se.

ANNONS

Den skridskoskicklige forwarden från Stocksund fick sitt genombrott i SHL förra säsongen och han slog sig in i Tomas Monténs JVM-trupp som representerade Juniorkronorna i Vancouver och Victoria.

Södergran draftades av LA Kings förra sommaren, i sjätte rundan som 165:e spelaren totalt. 

För drygt en månad sedan meddelande klubben att man kommit överens och skrivit på ett treårigt rookiekontrakt.

ANNONS

– Allt har varit surrealistiskt nu senaste månaden sedan man skrev, jag har inte riktigt greppat det än men jag är riktigt taggad på vad som väntar nu, säger Södergran.

Foto: Bildbyrån

ANNONS

Efter fyra säsonger i Linköping kände Södergran att det var dags för en ny utmaning i karriären.

– Jag kände att det var ett bra läge för mig att göra något nytt. Jag kommer göra allt för att det ska gå så bra som möjligt och jag vet att det är bra förutsättningar för att lyckas där borta så jag är riktigt taggad, säger han.

Att LA Kings är inne i en ombyggnadsfas för att på nytt konkurrera om en slutspelsplats i NHL spelade in i beslutet att ta steget över till USA.

ANNONS

– Ja, dom vill ju ha en förändring och bland annat ge fler unga spelare chansen och då får man göra allt för att ta en plats och sedan får vi se hur det kommer gå men det ska bli riktigt kul och spännande, säger Södergran.

Foto: Bildbyrån

ANNONS

Just nu ligger all fokus på uppbyggnadsträning inför säsongen men redan i augusti ska han över till sin nya klubb och vara på is.

– Jag ska över på en camp 11 augusti med ett fåtal spelare som ska köra lite tillsammans, sen flyttar jag över på riktigt i början av september, säger han.

– Jag tog en vecka ledigt efter att jag var över på development camp och sedan dess har jag kört fys med Andreas (Öhgren). Det har varit riktigt bra träning och vi har kört på hårt, allt är väldigt genomtänkt och jag kommer köra med honom nu hela vägen fram till strax innan jag flyttar över och det känns riktigt bra det också.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS