HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Viggo Björck om avstängningen från U18-VM

Viggo Björck
Foto: Nicklas Elmrin/Bildbyrån
ANNONS

Viggo Björck valde SM-finalen med Djurgårdens J20 före spel i U18-VM när förbundets spelschema innebar en krock mellan två höjdpunkter.

Istället för att slussa in Djurgårdens stjärncenter i VM-laget efter SM-finaleh – blev han portad.

Så här säger den 18-årige spelaren själv om kaoset.

ANNONS

Det blev en 3–2-vinst för Djurgården mot Frölunda i Göteborg i den första SM-finalen i U20-slutspelet.

Viggo Björck hade assist till sitt lags 1–0-mål i powerplay. Men den stora snackisen runt SM-finalen i U20 handlar om krocken tidsmässigt med stundande U18-VM. Turneringen börjar nästa vecka – då är SM-finalen över. Men redan på onsdagen åker Småkronorna till Slovakien för att förbereda sig på plats inför U18-VM.

Frölunda har fyra spelare med från det lag som inledde SM-finalen mot Djurgården‚ backarna Zigge Bratt och Hjalmar Cilthe och forwardsduon Bosse Meijer och Adam Nömme.

Två DIF-spelare väljer U18-VM

Djurgården har med Viggo Björck, Marcus Nordmark och Hampus Zirath. När de tvingades att välja mellan att spela klart SM-finalen eller att följa med till U18-VM föll valet på VM – för alla utom Viggo Björck.

För honom gick Djurgården före. Därför får han inte vara med i U18-VM där han hade varit Sveriges stora stjärna.

ANNONS

– Jag satt och tänkte länge men nu är beslutet fattat. Jag kände att jag ville spela klart finalen med Djurgården, sedan respekterar jag förbundets beslut, säger Viggo Björck till Rakapuckar.com efter den första finalen i Frölundaborg.

För Frölunda-forwarden Bosse Meijer går U18-VM före klubben.

– Klart det känns konstigt att behöva lämna laget. Det är de två stora grejorna man strävat efter hela säsongen, SM-guld och försöka vinna ett VM-guld. Synd att det krockar, men nu är det så. Föreningen och alla vi, vi har vetat att detta kunde ske, säger Meijer till Rakapuckar.com.

VM med Tre Kronor istället?

Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam har scoutat Viggo Björck på Hovet under SHL-spelet med Djurgården. Och Björck nämns som en VM-kandidat i maj i Schweiz.

– Det är inte något jag tänkt på i det här beslutet. Jag kände bara att jag ville spela klart med J20.  Det betyder alltid mycket att gå för guld, säger Björck, som sedan han anslöt till Djurgårdens J20-lag i slutspelet har gjort 16 poäng (7 + 9) på sju matcher.

Tuffa beslut för sju tonåriga ishockeyspelare att fatta. För Viggo Björck blir det att följa sina VM-spelande landslagskamrater på avstånd nästa vecka. Trots att han är tillgänglig för spel i praktiken.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS