HockeyNews
PLUS

Victor Hedman mästare inför familjen: "Det går inte att beskriva det här..."

(20187) Victor Hedman
Bildbyrån

Publicerad: 8 juli 2021

FacebookXWhatsApp

Victor Hedman och Tampa Bay Lightning skrev historia i natt.

Den andra raka Stanley Cup-titeln är säkrad – den här gången inför hemmafansen och familjerna på plats i Amalie Arena.

– Det går inte att beskriva det här. Jag har min fru här och och min mamma och pappa. Det är helt otroligt, säger Hedman.

ANNONS


24-årige rookien Ross Colton blev matchens enda målskytt i natt när Tampa Bay blev Stanley Cup-mästare för andra året i rad.

Efter att ha skaffat sig en 3–0-ledning i matchserien mot Montreal föll laget senast på bortaplan men i natt säkrade laget titeln inför sina hemmafans i Amalie Arena.

– Att vi får göra det här på hemmaplan är helt sjukt. Det går inte att beskriva. Det är min första Stanley Cup som pappa och jag har min fru här, min mamma och pappa på läktaren, det är helt otroligt, säger Victor Hedman som samtidigt skrev in sig i historieböckerna som den 16:e svenska spelaren att vinna fler än en Stanley Cup-titel.

LÄS MER: Stanley Cup-mästaren tar över i Ettan-klubben


– Det krävs mycket att vinna Stanley Cup två gånger i rad och vi hade en tuff avslutning på grundserien och då var det många som frågade sig om vi hade det som krävdes eller inte. Men vi fick tillbaka Kutjerov (Nikita) i slutspelet efter att ha missat hela året och det betyder oerhört mycket för oss. Jag tappar orden här men det betyder otroligt mycket, säger Hedman.


Den ryske burväktaren Andrej Vasilevskij höll återigen nollan i en avgörande slutspelsmatch – efteråt fick han ta emot Conn Smyth Trophy som slutspelets mest värdefulla spelare.

– Jag vet inte riktigt vad det är med ryssarna i vårt lag men dom är aldrig nöjda och jobbar hela tiden stenhårt för att göra skillnad för oss och han får väldigt välförtjänt Conn Smyth Trophy. Han höll nollan igen i en avgörande match. Att få vinna så här efter det vi gick igenom under 65 dagar i bubblan förra året känns helt fantastiskt, säger Hedman.


Tidigt i morse svensk tid fick stjärnorna i Tampa fira med sina fans och familjer på plats i arenan.

– Det är svårt att ta in allt. Jag har knappt kunnat sova sista veckan och det var en av de tuffaste matcher jag spelat i en stressad situation efter att dom vann senast. Men vi klarade av det och vårt lag har skrivit historia genom att vinna två år i rad. Det svårt att ta in allt, säger Tampas lagkapten Steven Stamkos.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS