Leksand ligger på en fjortondeplats i SHL-tabellen och har efter 40 matcher har laget spelat ihop 38 poäng och det är tio poäng upp till säker mark, med endast tolv omgångar kvar.
Trots det beskriver Hedberg det som gruppen fortfarande håller modet uppe.
– Känslan är bra tycker jag. Den är positiv och är väl så god som den kan vara i den här situationen som vi befinner oss i.
Han menar snarare på at stämningen inte har påverkats något nämnvärt av den sportsliga kräftgången.
– Förvånansvärt lite. Det är svårt att tro att det här gänget ligger där vi ligger när vi ser på stämningen och hur positiva och drivna vi är. Det märks inte så mycket.
När Hockeynews når Hedberg är han och hans ledarteam mitt uppe i scoutingarbetet inför torsdagens rivalmöte borta mot Brynäs
– Det ska bli kul förstås. Det är alltid roliga och speciella matcher mellan Leksand och Brynäs. Det är ett bra hockeylag som har spelat bra matcher mot oss. Vi har en tuff utmaning framför oss. Vi behöver lyfta oss över 60 minuter sett till de senaste matcherna. Vi har inte varit felfria i matcherna på något sätt. Det behöver lyfta.
Syftar du på att ni har en låg lägstanivå i matcherna, eller är det individuella misstag som sker?
– Vi har haft en förmåga, eller oförmåga, att göra för stora misstag. Det kan vara individuella misstag eller att vi går bort oss och det straffat oss väldigt hårt. Det är det som vi behöver fixa till. I spelet med puck straffar vi oss själva för hårt och det är kanske det viktigaste för oss att rätta till.
Han menar dock att det inte är misstag som handlar om det mentala.
– Jag tycker inte det. Ingen vill göra misstag men det kommer att ske. När någon gör det behövs det att någon fixar det. Alla lag misstag men vi behöver få något som hjälper oss. Det här att om någon tappar puck i fel läge så behöver vi kanske någon som står för en desperat aktion som räddar upp
– Antingen det eller så behöver vi börja göra fler mål framåt. Vi har ofta satt oss själva i en situation där vi har behövt jobba i underläge tidigt i matcherna och då blir det tufft mot bra lag.
Det är en tuff utmaning Leksand har framför sig och laget behöver börja vinna flera matcher i rad.
Balansgången att förbereda sig mentalt för kval men samtidigt gå för chansen som finns kan tyckas svår utifrån men är rätt så enkel, om man frågar Hedberg.
– Det är inte så konstigt så. Vi tar en match i taget och tittar på vad som behöver göras. På det stora hela måste vi ha en fantastiskt stark avslutning. Vi tittar inte längre fram än en match i taget och på varje isolerad händelse, säger han och fortsätter:
– Skulle det vara så att vi blir matematiskt eliminerade från att kunna undvika kval, då vet vi vad som väntar. Men vi är inte där och gör allt vi kan för att undvika det. Den dagen, den sorgen. Vi ledare förbereder oss däremot för alla scenarion och försöker att skapa en plan för de tillfällena.
Så filosofin att ta en dag i taget gäller främst för spelarna?
– Det gör vi ledare också men vi har ett ansvar i att vara förberedda för alla situationer som kan komma att uppstå. Det är ett måste. Men killarna ska inte tänka längre fram än nästa aktion, nästa byta, nästa period, nästa match. Vi tittar inte för långt framåt och tappar inte fokuset på nuet.
Hur fungerar det att hantera, i den situation ni befinner er i?
– Det tycker jag funkar bra. Vi har tryckt på det att varje match, varje poäng är lika mycket värd. Det som är gjort är gjort, det kan vi inte påverka. Vi tittar framåt men inte för långt framåt. En dag i taget. Det gället att ha ett dåligt minne i den här branschen och hitta sätt att få ny energi och inte låta allt negativt som man har runt sig påverka allt för mycket. Det gäller att kunna zona ut från det och se möjligheterna som finns istället.
Det är första gången som Hedberg befinner sig i en liknande situation, även om Örebro kämpade på den nedre halvan under hans tid där. Det är en ny utmaning för honom med andra ord.
– Det är något som man vet ingår i jobbet och att det kan ske. Något lag kommer att vara sist och några lag kommer att slåss i samma kategori. Vi hade en utmanande säsong framför oss, det visste vi om. Vi har varit inställda för att jobba varje dag för att bli bättre. När slutet på säsongen kommer ska vi se till att ha den absolut bästa möjliga formen. Vad det innebär? Det får vi se men vi ska vara förberedda på att prestera på topp som lag.
Framöver kommer Leksand även att behöva klara sig utan lagets interna poängledare Peter Cehlarik. Detta då den assisterande lagkaptenen kommer att representera Slovakien under OS.
– Det är vår bästa poängspelare som försvinner. Det är ett stort avbräck för oss, samtidigt vet man att det är en stor möjlighet för någon annan att kliva fram i en stor roll och vi har många som vill ha den möjligheten. Det är aldrig kul att tappa spelare men det ska bli väldigt kul att se någon annan få den chansen.
Den spelaren som får den chansen mot Brynäs blir Gabriel Fortier som kliver in i en kedja tillsammans med Lukas Vejdemo och Michael Lindqvist
– Det ska bli väldigt spännande. Fortier har en väldigt bra speed och är en väldigt härligt hockeyspelare som är bra på att vinna puckar och stark på att ta sig in på mål. Jag tror att han kommer att komplettera båda på ett utmärkt sätt. Det ska bli kul att se den kedjan spela ihop.
Avslutningsvis ger Hedberg en hälsning till alla Leksands-supportrar.
– Vi och killarna i laget tror på det här. Det är det viktigaste. Vi tar som sagt en match i taget. Vi tycker inte att vi är långt från att börja vinna flera matcher i följd. Men det börjar med en match och sen går man vidare. Vi ska tillbaka i racet för att undvika kvalspel och tron är fortfarande stark i rummet att vi ska klara av det. Vi hoppas att supportrarna är med oss, de betyder mycket för oss som lag. Vi har fantastiska supportrar runt om i landet som stöttar oss, det är vi väldigt tacksamma för.