HockeyNews
PLUS

Vägen tillbaka – kan inte gå för långt hemifrån

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Mats Rosseli Olsen kämpar för att kunna leva ett normalit liv, men vägen tillbaka är lång och 33-åringen klarar inte av några större ansträngningar.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Den norske publikfavoriten Mats Rosseli Olsen drabbades av en hjärnskakning för över ett år sedan och har inte spelat med Frölunda sedan dess. Kontraktet löpte ut efter säsongen och framtiden för Rosseli Olsen är oklar.

– När jag kom hem blev det ännu värre. Jag hade ont och kunde inte göra något annat än att blunda och vara i ett mörkt rum, säger Rosseli Olsen till NRK.

ANNONS

Vägen tillbaka till ett normalt liv är lång och idag vågar 33-åringen inte gå för långt hemifrån av rädsla att bli för trött.

Jagar Pokémon

Rosseli Olsen är så pass långt ifrån att vara återställd att han inte kan träna. Den träningen han klarar av är att promenera och samtidigt jaga Pokémon via mobilen tillsammans med hans flickvän Kristines barn.

– Jag går hemma mycket i mjukisar. Detta är socialt. Här är jag mer aktiv än när jag är hemma i soffan, säger Rosseli Olsen.

Familjen har varit stöttande och av yttersta vikt för Rosseli Olsen under skadeperioden.

– Det hade säkert varit lite svårare att fördriva tiden. Men det har gått att tänka på annat. Och tänk på fler än mig själv.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2