Här hittar du de senaste NHL-nyheterna
Klippet presenteras i samarbete med Viasat.
Efter att Colin Miller och Vegas hade öppnat målskyttet i den sjunde minuten gick den första finalmatchen in i ett läge där de båda lagen turades om att gå i kapp och förbi varandra på resultattavlan.
Washington-svensken André Burakovsky spelade fram Brett Connolly som gjorde 1-1 som följdes upp av ett mål för Nicklas Bäckström som såg till att Capitals gick upp i 2-1-ledning. Vegas fick dock det sista ordet i den första perioden när William Karlsson kvitterade för Golden Knights och i inledningen av mittakten var en ny vändning ett faktum efter att Reilly Smith skickat in 3-2-pucken för NHL-nykomlingen.
Vegas-ledningen stod sig i fem minuter – sedan var det Washingtons tur att gå från underläge till övertag. Nicklas Bäckström spelade fram John Carlsson som sköt 3-3 och tolv minuter och en periodpaus senare ordnade Tom Wilson 4-3 för gästerna från den amerikanska huvudstaden.
Men någon seger för Washington blev det inte. Matchen skulle nämligen få ytterligare en vändning – som också blev den sista.
Ryan Reaves gjorde 4-4 för Vegas bara minuten efter att Capitals 4-3-puck hade hittat nätmaskorna och i mitten av den tredje perioden gjorde Tomas Nosek 5-4 som blev det matchvinnande målet i 2018 års första Stanley Cup-finaldrabbning. Nosek avslutade sedan målskyttet i matchen med att göra 6-4 i öppet mål.

