I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Hockeynews kommer att ta ut Veckans Lag i SHL under hela säsongen.
Här är de sex spelarna och tränaren som stack ut mest från den gångna SHL-veckan.
✓ Fler starter än på förra säsongen
✓ Han tillhör giganterna
✓ En succévärvning
✓ Detaljen som återstår för ”Bulan”
ANNONS
Målvakt:
Adam Åhman, Växjö

Kommentar: Först gjorde den 26-årige smålänningen en väldigt solid insats på Hovet mot Djurgården då han räddade 20 av 21 skott. Samspelet med backarna fungerade mycket bra. Sedan följde Åhman upp trepoängaren i Stockholm med att spika igen mot HV71 i Smålandsderbyt i lördags. Då räddade han alla 21 skotten och Växjö vann med 4–0. Så sex poäng, 8–1 i mål och 97,6 i räddningsprocent på veckans två matcher. Bara Luleås Matteus Ward kunde konkurrera här. Adam Åhman har startat i 21 av Växjös matcher. Det är fler starter än på hela förra säsongen.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews
Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.
Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.
Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.
Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.






