HockeyNews
PLUS

Växjö tappade tvåmålsledning igen: "Killar som går ut och spelar på 80 procent"

(20671) Brynäs
Bildbyrån

Publicerad: 23 september 2021

FacebookXWhatsApp

Sex mål i tredje perioden för Brynäs.
Då tappade Växjö en 2–0-ledning för tredje gången den här säsongen.
– Jag tycker att vi har killar som går ut och spelar på 80 procent eller har en agenda som handlar mer om "mitt spel" än "vårt spel" och då blir det svårt att spela, säger Sam Hallam i C More.

ANNONS


Att leda med 2–0 och sedan tappa allt har varit ett återkommande mönster för Växjö den här säsongen.

Det hände i premiären, det hände i match två och det hände på nytt nu ikväll när man gästade Brynäs.

När den tredje perioden inleddes var det mästarna som var i 2–0-ledning, men bara 13 sekunder in i perioden kunde Brynäskaptenen Anton Rödin reducera, och knappt två minuter senare kunde Oula Palve kvittera.

Ytterligare två minuter senare fullbordade Chay Genoway vändningen med sitt första mål i Brynäströjan, och Noel Gunler kunde öka på till 4–2 när han inte gjorde några misstag i ett friläge.

Julius Nättinen reducerade snudd på omgående, men Växjö klarade inte av att överlista Veini Vevhiläinen en fjärde gång.

Istället kunde Brynäs göra både ett och två mål i tom bur för att stänga tillställningen och ta sin första trepoängare mot Växjö sedan december 2018.

– Jag tycker att vi har killar som går ut och spelar på 80 procent eller har en agenda som handlar mer om "mitt spel" än "vårt spel" och då blir det svårt att spela. Det är okej i första, bra struktur, men det är absolut noll i form av att gå den extra metern, och det är samma i andra och så får vi betala för det i tredje. Det var en nyttig läxa för oss, säger Växjötränaren Sam Hallam i C More.


Brynäs IF–Växjö Lakers (0–0, 0–2, 6–2)
Mål, BIF: Anton Rödin 2, Oula Palve, Chay Genoway, Noel Gunler, Nick Olesen
Mål, VLH: Julius Nättinen 2, Robert Rosén, Emil Forslund
Skott: 26–28 (6–9, 8–9, 12–10)

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS