HockeyNews
PLUS

Västervik stod för mäktig vändning mot HV71: "En jävla karaktär"

(22798) Västervik
Bildbyrån

Publicerad: 30 mars 2022

FacebookXWhatsApp

Västervik vände och vann hemma i Plivit Arena.
0–3 blev 4–3 i den andra perioden.

ANNONS

Den första perioden tillhörde HV71 fullt ut. 

Först tog man ledningen i spel fem mot tre genom Chad Billins som fortsätter ösa in poäng.

ANNONS

Tyler Kelleher utökade ledningen och även det målet kom i powerplay. Innan den första perioden var över hade även Fredrik Forsberg gjort mål och där och då stormade HV71 mot att säkra sin semifinalplats. 

LÄS MER: Noel Gunler sajnar sitt första NHL-kontrakt – avslutar säsongen i AHL

Men Västervik vände på det hela i den andra perioden när man först var effektiva i spel fem mot tre efter att Myles Powell respektive Andreas Söderberg drog på sig utvisningar. 

ANNONS

Den första reduceringen kom genom Bode Wilde och sedan såg Victor Öhman till att Västervik fick kontakt med 2–3-målet. När Sebastian Benker sedan satte dit 3–3 hade det endast gått 3:22 av den andra perioden. 

Segermålet skulle komma från William Wiå precis innan den andra perioden var över. 

För i den tredje perioden höll Västervik emot och Edvin Olofsson spikade igen. 

ANNONS

– Det är en jävla karaktär vi bjuder på idag måste jag säga, får en start som är rätt lik den vi hade sist. Det är lätt att man viker ner sig men sen får vi momentum, tidiga mål i andra och då är känslan att vi har hugg på dem, de börjar darra lite. Jag är otroligt imponerad, säger Västerviks Edvin Olofsson efter matchen i C More.

Västerviks IK – HV71 4–3 (0–3, 4–0, 0–0)
Mål, VIK:
Bode Wilde, Victor Öhman, Sebastian Benker, William Wiå
Mål, HV:
Chad Billins, Tyler Kelleher, Fredrik Forsberg
Skott: 14–21 (3–7, 9–5, 2–9)

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS