UNIBET - ligans huvudpartner
Västerås har presenterat flera nyheter senaste veckan när man förlängt med flera spelare. Nu presenterar man ett nyförvärv.
Under fredagen blev det klart att August Tornberg spelar i klubben två kommande säsongerna. Den högerfattade backen spelade förra säsongen i Björklöven och hade bäst plusminus-statistik av alla backar i hela HockeyAllsvenskan.
– Det har varit lite spekulationer kring det hela, det känns jättebra och vi har haft en bra dialog hela resan. Det är en back vi har velat ha hit, vi har känt han sen tidigare då vi var i Hockeyettan redan. Sedan dess har vi haft honom under lupp och sett han när han varit i Björklöven. Vi tycker att det finns ännu mer att ta ut honom. Han har bra size, är högerfattad, har ett bra skott, bra spelsinne och stark i båda ändarna av spelet. Han passar bra in i det lagbygget vi vill bygga, säger Västerås sportchef Patrik Zetterberg till klubbens hemsida.
August Tornbergs kusin, Johan Tornberg har sedan tidigare ett förflutet i Västerås både som spelare och ledare. Den tidigare VM-backen spelade för Västerås mellan 1995 och 1998 och var sedan tränare i föreningen efter sin spelarkarriär mellan 2002 och 2009.
28-åringen har tidigare spelat i klubbar som Piteå, Kalix, Kallinge/Ronneby och Boden.
Även en kontraktsförlängning annonserades av Patrik Zetterberg och det står klart att Alexander Lunsjö stannar i klubben kommande säsong. 23-åringen anslöt från Almtuna inför förra säsongen och gjorde totalt 16 poäng på 52 matcher i den gulsvarta tröjan.
LÄS MER: Västerås glädjebesked – Lukas Zetterberg förlänger: "Ett offensivt hot"
* * *
Riktigt bra! Värd en kall öl – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

