Presenteras i samarbete med ATG
Jacob Johansson, 25, fick en rätt tuff start på den här säsongen, som är hans tredje raka i SHL. Han förlorade de åtta första matcherna han startade, varav fem efter förlängning eller straffar. Han fick vänta till den 1 december innan första segern. Den kom mot Malmö och Johansson fick hoppa in vid ställningen 0–2, och LHC lyckades vända till seger. Därefter har Linköping vunnit två av fyra matcher som Johansson startat.
– Spelet har fungerat ganska bra, men resultaten har jag inte fått med mig, säger Johansson till HockeyNews.se.
– Det har varit några torsk i sudden och uddamålsförluster. Det har varit lite för många förluster. Nu på slutet har det blivit några vinster. Under en säsong går det upp och ner, men jag tycker det har varit lite för mycket förluster. Men det är bara att kriga på och göra det man kan och försökt hjälpa laget att vinna. Jag hade gärna haft några fler vinster, fortsätter han.
Har det tagit mycket på självförtroendet?
– Ja, det klart det är tufft när man tycker att man gör det man ska men inte får med sig poängen. Man spelar för att vinna. Man grubblar lite, alla är vi människor och jag tror de flesta gör det när det går lite tyngre.
– När jag har tittat på spelet har det sett ganska bra ut. Det är inte att jag har stått fem meter fel och har släppt in puckar från rödlinjen. Det är de här små detaljerna. Att jag kanske har blivit lite för het och därmed blivit överspelad. Men jag jobbar med Micke (Wernblom), målvaktstränaren, varje dag, säger Johansson.
Jacob Johansson firar Broc Littles 5–4-mål i matchen mot Örebro. Foto: Peter Holgersson/Bildbyrån.
Mot Örebro fick Johansson inleda matchen på bänken, men redan efter halva första perioden hade gästerna gjort tre mål. Linköping tog timeout och valde därefter att byta ut Jonas Gustavsson och i stället ge Johansson chansen. LHC gjorde två mål innan perioden var över och vann till slut med 5–4 efter förlängning.
– Klart det är lite surt att inte få med sig en trea, men det är ändå bättre med två poäng än noll. Med tanke på hur matchen startade får man kanske var nöjd med två poäng. Det visar bra karaktär. Men vi kan inte starta matcherna sådär, säger Johansson.
När fick du besked att hoppa in?
– Under timeouten. Man kände det väl på sig lite. Det blir en liten grej att byta målvakt för att det ska hända något. Jonas (Gustavsson) gör det så bra han kan. Han gjorde några bra räddningar. Det hade lika gärna kunnat vara några mål till, säger Johansson.
25-åringen räddade 21 av 22 skott, och hade därmed en räddningsprocent på över 95.
– Stabilt. Det var inte så mycket lägen egentligen. Det var något läge i deras powerplay och sedan några till. Synd att man släppte in det fjärde målet, men som sagt, annans var det stabilt. Jag hade bra returkontroll, puckarna fastnade och jag tyckte det stämde ganska bra. Skönt med en seger, säger Johansson.
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)