I samarbete med
Vändningen – Djurgårdens nyförvärv får NHL-kontrakt

ANNONS: Här är sommarens schema för JRM SummerCamp
Noel Gunler presenterades nyligen av Djurgården på ett tvåårskontrakt.
Nu kommer ett oväntat besked från Nordamerika.
Carolina Hurricanes har skickat ett så kallat qualifying offer till den svenske forwarden, vilket innebär att NHL-klubben behåller rättigheterna till 24-åringen och erbjuder honom ett nytt kontrakt.
Gunler är därmed en av sju restricted free agents som Carolina valt att ge ett kvalificerande kontraktserbjudande inför den 1 juli.
Beskedet är anmärkningsvärt eftersom Gunler redan gjort klart med Djurgården inför de två kommande SHL-säsongerna.
Luleåsonen har tillbringat drygt tre säsonger i Nordamerika, där han representerat Chicago Wolves i AHL. Totalt blev det 202 matcher, 42 mål och 93 poäng. Den gångna säsongen var hans poäng- och målmässigt bästa på seniornivå, men trots det fick han aldrig chansen i Carolina Hurricanes NHL-lag.
Enligt PuckPedia har Gunlers tvåvägskontrakt varit värt 80 000 dollar per säsong. Det hade en lönetaksträff på drygt 800 000 dollar.
När Djurgården presenterade värvningen berättade forwarden att han såg fram emot återkomsten till svensk hockey.
– Jag ser verkligen fram emot att spela för Djurgården inför fullsatta läktare och supportrarna som jag har hört så mycket om! Det har känts väldigt bra från start med alla i föreningen och jag är riktigt taggad, sade Gunler till klubbens sajt.
Carolinas qualifying offer innebär inte att Gunler måste stanna i Nordamerika. Han kan välja att acceptera erbjudandet, förhandla fram ett nytt avtal med Hurricanes eller, eftersom han är berättigad till löneförhandling via skiljedom, ta ärendet till en skiljedomstol i hopp om ett bättre kontrakt.
Hur beskedet påverkar hans överenskommelse med Djurgården återstår att se. Men enligt PuckPedia.com innebär regelverket även att Carolina måste erbjuda en spelare i den löneklass Gunler tillhört ett kontrakt värt minst en miljon dollar till nästa säsong.
Nyligen blev Brynäs av med nyförvärvet Juuso Välimäki, som skrivit kontrakt med Gävleklubben men sedan valde att förlänga med just Carolina Hurricans organisation.
Situationerna är inte identiska, men nu riskerar Djurgården att bli av med sitt nyförvärv också – genom ett oväntat agerande från samma NHL-klubb.
Kommentarer
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
