I samarbete med

Thomas "Bulan" Berglund kommer att lämna Luleå – och jakten på en ersättare är redan inledd.
För Hockeynews pratar sportchefen Thomas Fröberg om vägen till beskedet och hur arbetet framåt ser ut.
✓ Om beslutet: "För oss är det ingen bomb"
✓ Klubben hade velat förlänga
✓ Jakten på ersättare
✓ Så kommer det påverka
Thomas "Bulan" Berglund kommer att lämna Luleå Hockey efter säsongen.
– Jag har nu varit tränare för Luleå Hockey under många säsonger och kände tidigt att det blir ett bra tillfälle med en förändring för både mig och föreningen. Det här beslutet förändrar dock ingenting, utan vi har alla hundraprocentigt fokus på den kommande säsongen – där vi har ett väldigt intressant lag och där målsättningen är högsta möjliga, sade Bulan när beskedet presenterades.
Sportchefen Thomas Fröberg har vetat om en längre tid att guldtränaren lämnar efter den kommande säsongen, berättar han för Hockeynews.
Men nu valde klubben att gå ut med beskedet.
– För oss är det ingen bomb, vi har haft en otroligt bra dialog. Han är en ikon, givetvis. Alltid väldigt rak och ärlig. Vi har haft en jättebra dialog. Grym människa, säger Thomas Fröberg.
Redan när Bulan skrev på kontraktet för säsongen 2025/26 visste Fröberg att det lutade mot att bli den sista säsongen med Luleå.
– Ja, lite så. Det kan man säga.
Fröberg utvecklar:
– När han skrev på nytt som han gjorde, så pratar man ju även om vad man vill, vad man tycker och tänker.
Hade klubben velat behålla honom?
– Klart att det är hans beslut, att han vill prova på nåt nytt. Sen har man alltid en dialog, vi har fört en dialog. Men när han skrev på för ett år så visste vi. Vi har alltid haft en väldigt bra dialog.
Vad betyder han för Luleå Hockey?
– Det är ju han som satt spelsättet, han ihop med kollegor. Det är ingen man bara byter ut. Han står för mycket av klubbens identitet, som är satt på föreningen.
Hur kommer det påverka?
– Det blir annorlunda. Påverka kommer det göra. Kravbilden på den nya blir ju hög.
Hur tänker du kring arbetet framåt?
– Man går ju igenom en liten lista med vad man tycker skulle passa i Luleå. Det är inte alltför många namn, en handfull ungefär. Det finns några som vi har kontaktat.
Ni har kontakter tagna redan alltså?
– Ja, det finns ju personer internt hos oss också till exempel. Vi jobbar på det. Vi sitter inte med armarna i kors. Nu är spelarna informerade och det är bra att vi går ut med det här i tid, tycker jag. Det tar slut på spekulationerna.
Den kommande säsongen blir Bulans nionde raka som huvudtränare i klubben. Laget kommer ge sig chansen att vinna SM-guld på nytt, men det är som guldtränare Thomas Berglund kommer bli ihågkommen oavsett hur det slutar.
Han ledde Luleå Hockey till första SM-guldet sedan 1996, då han själv också var med på isen.
Efter den här säsongen kommer någon annan att leda laget.
Thomas Fröberg konstaterar utan omsvep att det är slutet på en era.
– Helt klart, han har varit i klubben i otroligt många år, satt avtryck och sin prägel på Luleå. Många förknippar Luleå med Bulan.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
