Vegas Golden Knights gjorde processen kort med LA Kings i Stanley Cup-slutspelet. Efter 4–0 i matcher är Vegas vidare och Kings får börja sikta in sig på nästa säsong.
Men för Adrian Kempe så väntar fortsatt spel.
Enligt uppgifter till HockeyNews.se så har landslagsledningen varit i kontakt med Kempe som tackat ja till spel och det enda som återstår nu är att Kings ska ge sitt godkännande – sedan kommer Kempe att presenteras som ytterligare ett tillskott till den svenska VM-truppen.
Kort efter att Kings blivit utslagna så deklarerade Kempe att han är sugen på spel i VM – vilket kommer att bli hans debut i Tre Kronor.
21-åringen kan se tillbaka på en väldigt lyckad säsong i Los Angeles – den första hela säsongen i ligan för honom.
På 81 matcher producerade Kempe 37 poäng (16+21) och i VM blir han ett väldigt bra tillskott för Sverige.
Här kan ni se en intervju med Kempe från i slutet av februari i år när HockeyNews.se träffade honom under en roadtrip med laget i Chicago.
På onsdagskvällen bekräftade Kempe för Expressen att det blir VM-spel med Tre Kronor.
– Ja, det är klart nu, säger han. Det ska bli jättekul att få spela VM med Tre Kronor. Jag är taggad.
Här är NHL-spelarna som tackat ja till VM-spel i Köpenhamn.
Anders Nilsson, mv, Vancouver
John Klingberg, back, Dallas
Erik Gustafsson, back, Chicago
Adam Larsson, back, Edmonton
Oliver Ekman-Larsson, back, Arizona
Johan Larsson, forward, Buffalo
Jacob de la Rose, forward, Montreal
Mikael Backlund, forward, Calgary
Gustav Nyquist, forward, Detroit
Magnus Pääjärvi, forward, Ottawa
Mika Zibanejad, forward, New York Rangers

