HockeyNews
PLUS

Uppvisning av Matthews – tangerade rekordet med hattrick: "Betyder mycket"

(23020) Auston Matthews
Bildbyrån

Publicerad: 5 april 2022

FacebookXWhatsApp

Auston Matthews är i fin form för tillfället.
Mot Tampa Bay blev det ett hattrick och tangerat klubbrekord för superstjärnan.
– Vi lämnar en 50-målsskytt helt ensam framför mål och låter honom vandra in utan att någon gör något, suckar Tampatränaren Jon Cooper.

ANNONS


Det var tungviktsmöte i Atlantic division under natten till tisdag svensk tid, när Toronto och Tampa Bay brakade samman i en kamp om en slutspelsplatserna.

Och det var alltså en kamp som Toronto kom att gå segrande ur.

Pierre Engvall gav Maple Leafs en drömstart på matchen när han öppnade matchens målskytte efter bara två minuters spel med ett distinkt handledsskott på första stolpen.

Efter en Tampa-kvittering fyra minuter senare var det dags för Auston Matthews att kliva in i handlingarna.

Knappt två minuter in i andra perioden gjorde han sitt 52:a mål för säsongen, åtta minuter efter det sitt 53:e och sju minuter in i tredje perioden fullbordade han sitt hattrick med mål 54, som innebar 5–2. Centern tangerade i och med hans hattrick också klubbens rekord för antal gjorda mål under en säsong, ett rekord som sattes 1982 av Rick Vaive.

– Det betyder mycket att bara nämnas i samma mening som Rick Vaive och de andra som har varit med där uppe. De har visat vad det betyder att vara en Torontospelare, så det betyder väldigt mycket, säger Matthews.

Segern gör att Toronto nu är tvåa i divisionen, två poäng före Tampa på fjärdeplatsen.

Tampa Bay Lightning–Toronto Maple Leafs 2–6 (1–1, 1–3, 0–2)
Mål, TBL: Nikita Kutjerov, Jan Rutta, 
Mål, TOR: Auston Matthews 3, Pierre Engvall, David Kämpf, Mitchell Marner
Skott: 34–39 (12–14, 11–14, 11–11)

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Superdeal: 1kr/1mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)

ANNONS