Bevakningen presenteras av
Läs mer
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
I samarbete med

Djurgården är illa ute i SHL just nu.
I dagens avsnitt av Hockeynews-podden synas det skarpa läget för nykomlingarna och Alexander Ribbenstrand pekar på en lösning.
– Man kanske behöver ta in en ny tränare eller rådgivare och ta hjälp med defensiven som inte är tillräckligt bra, säger den tidigare DIF-backen.
Djurgården har radat upp förlusterna, släpper in flest mål av samtliga SHL-klubbar och defensiven är nykomlingarnas stora akilleshäl den här säsongen.
I nya avsnittet av Hockeynews-podden DIF News lanserar Alexander Ribbenstrand en potentiell lösning.
– Vi har touchat ledarfrågan och staben runt laget tidigare. Som gammal defensiv spelare så känns det inte som att det ska vara så jäkla svårt att få till något som är stabilare än det här. Det är inte bra nog. Jättefin offensiv, bedrövlig defensiv och fantastiska målvakter, säger Ribbenstrand.
Han fortsätter:
– Kanske ta in en ny tränare eller rådgivare och ta hjälp med defensiven.
Det handlar dock inte om ett skifte på tränarsidan.
– Nej, nej det ska inte bytas ut någon tränare. Jag kände Kimby som spelare men inte som tränare och han har gjort det bra men det som sticker ut är offensiven och inte defensiven. Vi ska inte hålla på att snacka om att sparka en tränare men kanske ta in en till röst här, säger Ribbenstrand.
Bevakningen presenteras av
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)