HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Uppgifter: Ungdomsspelare misshandlad efter FBK-DIF

(23491) Löfbergs arena
Bildbyrån
ANNONS

Rivalmötet mellan Färjestad och Djurgården har fått ett mycket beklagligt efterspel. En ungdomsspelare i Färjestad utsattes för misshandel efter matchen, enligt NWT.

ANNONS

Det ska röra sig om en spelare från ett av Färjestads ungdomslag. Personen har förts till Akademiska sjukhuset i Uppsala för vård.

— Vi är djupt chockade över den allvarliga händelsen som inträffade efter gårdagens match. Vårt främsta fokus är den drabbade spelarens tillstånd och att stötta familjen. Vi samarbetar fullt ut med polisen i utredningen. Vi har sedan tidigare en tät dialog med polisen kring tryggheten vid våra evenemang, och den kommer nu att stärkas ytterligare. Våld har ingen plats inom hockeyn, säger vd Stefan Larsson till tidningen.

Polisen har upprättat en anmälan om misshandel och en förundersökning har inletts. Utredningsarbetet beskrivs som intensivt.

På tisdag möts Färjestad och Djurgården igen – då på Hovet i Stockholm.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS