I samarbete med

Efter det att Peter Jakobsson fått lämna och Tony Mårtensson valt att kliva åt sidan tog Jonas Junland och Broc Little över som nytt sportchefspar i Linköping.
Nyligen offentliggjordes Little som ansvarig sportchef för herrlaget – något som det rapporterades om redan förra veckan.
Tidigare har det här forumet lyft fram Jonas Junland som ett tänkbart alternativ att fortsätta i organisationen. Just nu tyder dock inget på att han är huvudspåret för rollen som general manager.
Sportbladet återger nu att man tagit del av ett internt mejl där tre namn pekas ut som aktuella kandidater till GM-jobbet: Kalmars Daniel Stolt, BIK Karlskogas Torsten Yngveson och Djurgårdens tidigare sportchef Joakim Eriksson.
Joakim Eriksson har inte haft någon roll i en klubb sedan han lämnade Djurgården för några år sedan.
Torsten Yngveson har varit sportchef i BIK Karlskoga i hela 15 säsonger och är starkt förknippad med föreningen. Samtidigt uppges han vara öppen för nya utmaningar om rätt möjlighet dyker upp.
Daniel Stolt är arkitekten bakom Kalmars framgångar och belönades den gångna säsongen med utmärkelsen Årets sportchef i Hockeyallsvenskan.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
