
Efter att visat upp sitt skott på SHL-nivå under förra säsongen skulle Jonathan Lekkerimäki bli en rejälpoängproducent för Djurgården i Hockeyallsvenskan den gångna säsongen, men skador gjorde att han inte riktigt tog fart i grundserien där han landade på 9 poäng på 29 matcher. I slutspelet lossnade det däremot rejält för forwarden som noterades för 15 poäng på lika många matcher, där åtta av poängen kom i finalserien mot Djurgården.
När SHL-återkomsten uteblev så blev Lekkerimäkis framtid ett hett samtalsämne, precis som för Carl Lindbom, Noah Östlund, Liam Öhgren och Calle Odelius som även de är födda 2004. Och nu ser det ut som att framtidsfrågan är på väg att få ett svar för den unge forwarden.
Enligt uppgifter till Sportbladet ligger nämligen Lekkerimäki i slutförhandlingar med Örebro Hockey, och enligt tidningen ska forwarden ta ett beslut innan helgen är över.
Om han väljer spel i Örebro går han samma väg som backen Linus Arnesson, som lämnade Djurgården för just Örebro tidigare denna vecka.






