I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Malmö blir tyngre och starkare.
Enligt Expressen har SHL-klubben gjort klart med en powerforward.
//
11 000 prenumeranter – nu firar vi med PLUS för 11 kr. Lås upp hela Hockeynews PLUS för bara 11 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
ANNONS
Det ser ut att bli en återkomst i SHL för den tidigare Luleå- och Brynäsforwarden Oscar Eklind.
De senaste två säsongerna har han spelat för NHL-klubben Philadelphias farmarlag Lehigh Valley. Men kommande säsong blir han kontraktslös och enligt Expressen är han nu överens med Malmö Redhawks.

Oscar Eklind är från Trelleborg och har rötterna i Skåne. Han tillbringade junioråren i Malmö innan han tog klivet till Hockeyallsvenskan och Pantern. Eklind värvades från Mora till SHL och Brynäs. 2021/2022 fick han debutera i Tre Kronor och även under sina två säsonger i Luleå var han en landslagsspelare.
Det har inte blivit några NHL-matcher för Oscar Eklind och såvida han inte skriver på ett nytt NHL-kontrakt väntar spel i Malmö, enligt Expressen. Under 2023/2024 gjorde han 17 mål för Luleå och totalt 28 poäng på 48 SHL-matcher.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS