HockeyNews
PLUS
ANNONS

Bevakningen presenteras av

Coolbet - Top balk
Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.

Uppgifter: Örebro lånar ut talang till Almtuna

Liam Danielsson
Foto: Ludvig Thunman/Bildbyrån

Publicerad: 30 oktober 2025

FacebookXWhatsApp

Örebros 18-årige forward Liam Danielsson lånas ut till Almtuna IS i Hockeyallsvenskan, enligt uppgifter till Expressen.

ANNONS

Utlåningen kommer i samband med att Danielsson tagits ut till den sista JVM-förberedande truppen – och syftar till att ge honom mer istid inför turneringen i december.

Danielsson, född 2006 och högerfattad, har den här säsongen gjort 0+2 poäng på 15 matcher i SHL. Speltiden har varit omkring elva minuter per match – och utlåningen till Almtuna ses som ett steg för att få mer kontinuerlig matchtid i en ledande roll.

Enligt Expressens uppgifter är klubbarna överens om en utlåning som gäller tills vidare. Diskussionsprocessen mellan Örebro och Almtuna har pågått en tid, och när Sampo Ranta nu är tillbaka efter sin långa skadefrånvaro får Danielsson chansen att fortsätta sin utveckling i Hockeyallsvenskan.

Liam är son till Björn Danielsson, som tidigare varit sportchef i Almtuna.

Almtuna har haft en tuff start på säsongen och är ett av lagen i botten av Hockeyallsvenskan. Laget har gjort 26 mål på 13 matcher, vilket är delat sämst i serien, och har haft svårt att få igång offensiven. I går blev det förlust 2–5 mot Troja-Ljungby.

Danielsson kan därför bli ett välkommet tillskott när Uppsala-laget jagar viktiga poäng. Almtuna spelar hemma mot Östersund på fredag och mot BIK Karlskoga på söndag.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS