I samarbete med

Efter en turbulent säsong i Troja ser Jens Gustafsson ut att ha hittat en ny klubbadress. Enligt uppgifter till Smålandsposten är 52-åringen klar för Visby Roma inför klubbens första säsong i Hockeyallsvenskan.
Visby Roma säkrade avancemanget tidigare i vår efter att ha slagit ut Tingsryd, Karlskrona och Hudiksvall i kvalspelet. Nu uppges gotlänningarna ha hittat sin nye tränare i Gustafsson.
Tränaren kommer närmast från Troja-Ljungby, där den gångna säsongen blev minst sagt händelserik. Gustafsson ledde klubben till avancemang från Hockeyettan till Hockeyallsvenskan, men fick sparken i december efter en svag start på återkomsten i serien.
Bara en månad senare återvände han dock till klubben i rollen som sport- och klubbchef. Förra veckan valde han däremot att lämna även den tjänsten.
Nu pekar alltså mycket på att karriären fortsätter på Gotland – där Visby Roma förbereder sig för ett historiskt första år i Hockeyallsvenskan.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.
Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"
