I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Markus Näslunds namn har dykt upp i samband med Vancouver Canucks jakt på förstärkning i klubbens ledning. Tidigare har profiler som Roberto Luongo nämnts, men det här spåret sticker ut något – mycket eftersom Näslund har hållit en låg profil utanför NHL under en längre tid.
ANNONS
Samtidigt är kopplingen till organisationen stark. Näslund är en av de mest ikoniska spelarna i klubbens historia och har dessutom relevant erfarenhet från ledarskap. Han var general manager i MoDo i SHL under fyra år, vilket ger honom en gedigen bakgrund inom hockeyadministration, enligt amerikanska medier.
Frågan handlar därför inte om Näslund kan hockey – utan snarare var, eller ens om, han passar in i det Canucks bygger just nu.
Det är heller inte säkert att det rör sig om en renodlad GM-roll. Det har förekommit uppgifter om att klubben tittar på en mer övergripande position längre fram, exempelvis som president för hockeyverksamheten. Mycket hänger i så fall på hur länge nuvarande presidenten Jim Rutherford väljer att stanna – och det är långt ifrån säkert att det blir särskilt länge.
Canucks har tidigare visat en tydlig vilja att involvera tidigare storspelare i organisationen, vilket gör en eventuell Näslund-rekrytering logisk. Hans meritlista i klubben talar för sig själv: tredje flest poäng i klubbhistorien bakom Henrik och Daniel Sedin, näst flest mål – och dessutom är hans tröja hissad i Rogers Arena.
Näslund är nu ett av flera namn som organisationen uppges överväga, tillsammans med profiler som Shane Doan, Ray Whitney och Kevyn Adams. Ett tydligt mönster framträder – Canucks söker personer med stark koppling till British Columbia, marknaden och klubbens identitet.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Carl Juborg är chefredaktör på Hockeynews. Han har arbetat som journalist sedan 2004 och har spelat ishockey på division 2 och division 3 nivå - samt den näst högsta juniorserien; J20 Elit. Det närmaste han kom eliten var träningstillfällen med IFK Arbogas hockeyallsvenska lag i början av 2000-talet. Carl arbetat som hockeyscout under flera år och kommer närmast från rollen som vd och klubbchef i hockeyallsvenska Västerås IK.
År 2007 kom Carl Juborg till Expressen där han bevakade sport i form av SHL, fotbollsallsvenskan, Tre Kronor och sedermera svenska herrlandslaget samt Premier League - i rollen som utrikeskorrespondent i Storbritannien. Carl har haft flera operativa chefsroller på Expressen, däribland på Expressens tv-redktion. Mellan 2019-2025 var Carl chefredredaktör och på Norrtelje Tidning.
Carl har utöver SHL-bevakning tidigare - bevakat fyra världsmästerskap i ishockey och en OS-turnering 2014.
Drivet att vara först och nyhetsledande är stimulerande men även att stärka ett redan starkt Hockeynews.
Bästa hockeyminnen, topp 3, live:
- SM-finalen 2012: Silfverberg som X-factor i ett svårslaget Brynäs.
- OS-finalen 2014: Crosbys dominans mot Tre Kronor var mäktig att skåda.
- Conference-finalen 2014: Lundqvist en vägg för sitt Rangers mot Montreal.
