Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
Kan skriva på – så mycket får Frondell och DIF

Anton Frondell kommer skriva på ett kontrakt med Chicago Blackhawks, enligt uppgifter till Expressen.
Det innebär ett miljonregn både för honom och för Djurgården.
Chicago Blackhawks är på väg att säkra en av sina mest spännande framtidsnamn. Enligt uppgifter till Expressenjournalisten Gunnar Nordström väntas Anton Frondell, 18, skriva på sitt första NHL-kontrakt i början av nästa vecka.
Frondell har imponerat stort på Chicago-ledningen under de första veckorna efter att han valdes som nummer tre i draften, vilket Hockeynews rapporterat om.
Det nya kontraktet kommer enligt uppgifterna att vara ett treårigt avtal med en årslön på 975 000 dollar, vilket är maximala lönen som kan erbjudas på ett entry level-kontrakt i NHL.
Det ger ett sammanlagt värde på omkring 28 miljoner kronor, och Frondell kommer även få en signing bonus på drygt 900 000 kronor.
Kontraktet kommer även innebära pengar till Djurgården, omkring 3,6 miljoner kronor då Frondell spenderat alla de fyra senaste åren i klubben. Moderklubben FoC Farsta kan också se fram emot en utbildningsersättning på omkring 100 000 kronor.
Djurgården kommer dessutom få behålla Frondell i laget nästa säsong. Enligt Gunnar Nordström kommer Frondell att stå över Chicagos träningsläger i höst och istället fokusera på SHL-premiären med Djurgården, som spelar sin första match den 13 september mot Skellefteå.