HockeyNews
PLUS

Uppgifter: Lennström klar för LHC

Publicerad: Idag 18:05

FacebookXWhatsApp

Efter att ha tackat nej till Färjestad är nu Theodor Lennström klar för Linköping, enligt uppgifter till Expressen.

ANNONS

Theodor Lennström tackade nej till Färjestad vilket Värmlands Folkblad gick ut med uppgifter om under måndagen.

Då pekade det på att bli Linköping som vann kampen om backstjärnan – och enligt Expressen är det nu klart med ett treårskontrakt.

Enligt VF fanns en överenskommelse på plats och Färjestad hade gått med på Lennströms ekonomiska villkor. Trots det valde backen plötsligt att tacka nej.

Och nu blir Lennström, senast i Geneve-Servette där han den här säsongen gjorde 23 poäng på 41 matcher, ersättare till Linus Hultström som lämnat LHC för spel i just Schweiz och Biel.

Nu uppger VF att Färjestad ger sig in i kampen om Robert Hägg, som tidigare uppgetts vara aktuell för både Brynäs och Djurgården. Även Gabriel Carlsson, som Rögle och Örebro kopplats till, ska vara ett aktuellt namn.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

Ämnen i artikeln

ANNONS