I samarbete med

Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Finländaren Lassi Lehtinen ska vara klar för en fortsättning i Modo. Kontraktet ska vara skrivet till säsongen 25/26, enligt Expressen.
//
Med koden SILLYSOMMAR får du Hockeynews PLUS i två månader för endast 99 kr. Du betalar 2x49,50 kr. Ordinarie pris: 178 kr. Säg upp när du vill. Från månad tre övergår abonnemanget till ordinarie pris. Nu kan du enkelt betala med Swish.Skaffa PLUS här.
I somras blev det klart att Lehtinen skulle bilda en målvaktsduo med Olle Eriksson Ek. Finländaren har storspelat och efter en tids förhandling ska parterna nu vara överens om en fortsättning.
– Det är ingen hemlighet att vi gillar Lassi och han gillar förhoppningsvis oss. Men i dagsläget avböjer jag att kommentera uppgifterna om att en förlängning ska vara klar, säger sportchefen Henrik Gradin till
Expressen.
Lehtinen har fått förtroendet i 26 omgångar och har en räddningsprocent på 90,1.
ANNONS: Se ALLA matcher på TV4 PLAY+ SPORT TOTAL – spara 1200 kr med Hockeynews