HockeyNews
PLUS

Uppgifter: KHL-klubbar är intresserade av poängstarke HV71-backen

Publicerad: 9 januari 2023

FacebookXWhatsApp
HV71 har skrivit kontrakt med den förre Timråbacken Joey LaLeggia till och med 2025.
Men nu visar inte mindre än tre KHL-klubbar intresse för den spelskicklige kanadensaren.
ANNONS

Enligt den ryska tidningen Sport-Express är tre KHL-klubbar intresserade av att värva HV71-backen Joey LaLeggia till kommande säsong. Den 30-årige kanadensiske backen kom till HV från Timrå den 19 oktober och har på 20 SHL-matcher i Jönköpingsklubben stått för 13 poäng (6 mål, 7 assist). Det gör honom till femte bästa poänggörare i HV den här säsongen och bara Emil Andrae bland HV71:s backar har gjort fler poäng (19).

LÄS MERFrölunda och Sundström inte nära lösning veckorna före deadline

ANNONS

Med ett snitt på 20:19 i istid per match är LaLeggia den tredje flitigaste bland spelarna i HV. Totalt den här säsongen har han producerat 18 poäng (8 mål, 10 assist) på 29 SHL-matcher i Timrå och HV71.

Det är oklart hur Joey LaLeggia ställer sig till en flytt till KHL kommande säsong inte minst med tanke på Rysslands pågående invasion av Ukraina. KHL som liga har beslutat att sänka antalet utländska platser per lag från fem till tre platser med start nästa säsong.

På grund av sjukdom har han missat de senaste två SHL-matcherna i HV71, men räknas vara tillbaka i nästa match som är på lördag borta mot Färjestad. Då väntas HV även få tillbaka backarna Oliwer Kaski och Victor Sjöholm samt forwarden André Petersson.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS