I samarbete med
Uppgifter: Han tar över Löven – detta vet vi

Magnus Bogren ser ut att lämna Södertälje efter tre år.
Enligt Aftonbladet blir han ny tränare för Björklöven nästa säsong.
Här är vad vi vet om förhandlingarna och bakgrunden till att Bogren inte stannar i Södertälje.
Björklöven har sökt en ny tränare till nästa säsong.
Nu ska valet ha fallit på Magnus Bogren, enligt uppgifter till Aftonbladet.
52-åringen har fört Södertälje till bra placeringar under sina tre år där.
Men uppgifter till Hockeynews har gjort gällande att Bogren och SSK skulle gå skilda vägar efter den här säsongen, något som bland annat diskuterats flera gånger i podden MP & Hanson.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.
Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"
