HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Uppgifter: Hägglund aktuell för roll i Linköping

Artikelbild
Bildbyrån
ANNONS

Linköping har två huvudkandidater till rollen som general manager, och en av dem är Moras sportchef, enligt Expressen.

ANNONS

Broc Little får fortsatt förtroende och tar över rollen som sportchef för A-laget i Linköping, efter att ha hoppat in under slutet av säsongen med stöd från Jonas Junland.

Parallellt har Linköping arbetat med att tillsätta en general manager som ska arbeta mer operativt och ha ansvar för den sportsliga verksamheten. Nu återstår endast två kandidater, och enligt Expressen är Moras sportchef Andreas Hägglund en av huvudkandidaterna.

Hägglund och Linköpings ledning ska enligt Expressen ha träffats två gånger nyligen. Samtidigt står det klart att Junland lämnar sin roll.

Om uppgifterna säger Hägglund följande till Expressen:

– Jag jobbar för Mora IK och det är mitt fokus. Jag har inga kommentarer till andra spekulationer, säger han.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

Läs också

ANNONS