I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Uppgifter: Djurgården överväger att lämna Globen

DIF:s bevakning presenteras av

ANNONS
Djurgården har haft svårt att vinna i Avicii Arena. Nu kan klubben välja att helt sluta spela sina hemmamatcher där nästa säsong, enligt uppgifter till Sportbladet.
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden
Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
Djurgårdens resultat i Avicii Arena har inte varit någon framgångssaga den senaste tiden.
Den här säsongen har Stockholmslaget spelat två matcher i arenan – och förlorat båda med en sammanlagd målskillnad på 0–7. Inte heller förra säsongen trivdes Djurgården särskilt bra i den stora arenan. Då blev det endast en seger på fem matcher och en målskillnad på 11–27.
ANNONS
Nu kan det bli ändring inför nästa säsong.
Enligt uppgifter till Sportbladet överväger Djurgården nämligen att helt sluta förlägga sina hemmamatcher till Avicii Arena.
Det finns flera anledningar bakom det eventuella beslutet. En av dem är publiktillströmningen. När Djurgården senast mötte Färjestad i Avicii Arena kom omkring 11 000 åskådare, vilket innebar att arenan var långt ifrån fullsatt.
En annan anledning är det omfattande arbetet med att flytta verksamheten från Hovet till Avicii Arena inför enstaka matcher. Bland annat behöver utsmyckning, tröjor och banderoller flyttas mellan arenorna. Dessutom uppges Djurgården uppleva att hemmafördelen minskar när bortalagens supportrar köper en stor mängd biljetter till matcherna.
Ytterligare en faktor är att Avicii Arena behöver bokas långt i förväg, vilket försvårar planeringen.
Om Djurgården väljer att gå vidare med planerna skulle det alltså kunna innebära att klubben helt satsar på Hovet som hemmaarena nästa säsong.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Total
Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.
Annons
ANNONS



