HockeyNews
PLUS

Uppgifter: Därför lämnar Leksands lagkapten

Patrik Zackrisson
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 1 juni 2025

FacebookXWhatsApp

Det är nu klart att Patrik Zackrisson inte fortsätter i Leksand. Lagkaptenen tackar för sig efter fem säsonger i klubben, enligt uppgifter till Aftonbladet .

ANNONS

Bakgrunden är att 38-årige Zackrisson satt på ett utgående kontrakt och förhandlingarna om en fortsättning har strandat.

Enligt uppgifter erbjöd Leksand ett kontrakt som innehöll stora ekonomiska lättnader än det tidigare – något som ska ha bidragit till att samtalen avslutades.

Samtidigt pågår en omstrukturering i klubben, främst på grund av en utmanande ekonomisk situation för hela föreningen.

Det här har påverkat prioriteringarna i spelartruppen – och nu lämnar alltså lagkaptenen.

ANNONS

Zackrisson uppges ha erbjudanden från andra klubbar, bland annat från Södertälje, som bekräftat sitt intresse.

– Vi är superintresserad av Patrik men ingenting är klart, skriver SSKs sportchef Emil Georgsson i ett sms till Länstidningen. 

Enligt uppgifter till Aftonbladet finns även ett attraktivt alternativ i Hockeyallsvenskan med ett bud på 150 000 kronor i månaden.

Leksand har ännu inte gått ut med nyheten på sin webbplats eller i sociala medier.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Superdeal: 1kr/1mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS