Läs mer
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Bevakningen presenteras av

Martin Johnsen stod för en succéförsäsong. Men den unga talangen som anslöt till HV71 är i en tuff period med laget som han inte är van vid. I en intervju med Hockeynews berättar han om:
✓ Lagets negativa matchtrender
✓ Svårigheten att släppa hockeyn på fritiden
✓ Hur han håller humöret uppe
✓ Klivet till SHL
✓ Stunderna då han behöver "Blocka omvärlden"
HV71 fick ännu en tung förlust när de föll mot Frölunda med 2-1 under torsdagen. Efter en stark första period tog Frölunda över i den andra och pressade tillbaka HV71, som kämpade i tredje men inte lyckades vända matchen.
– Vi har haft dåliga andra perioder många gånger nu. Det börjar bli lite tufft. Vi måste hitta tillbaka till vårt spel, säger Martin Johnsen.
Lagets problem på bortaplan fortsätter, där de inte vunnit några matcher utanför Jönköping.
– Vi har jättebra fans hemma, men det är dags att ta någon poäng borta också, säger Johnsen.
Trots motgångarna försöker laget hålla humöret uppe.
– Det är frustrerande såklart. Vi torskar för många matcher, men vi försöker hålla humöret uppe på träning och inte gräva ner oss, säger han och fortsätter:
– Vi måste tro på oss själva. Det har varit tufft de senaste åren, men nu är det dags att alla tar ansvar och verkligen tar tag i det, inte bara snackar om det.
Johnsen anslöt till Mora inför säsongen efter flera framgångsrika år. Tidigare har han spelat några SHL-matcher med Färjestad och en med Skellefteå, men den här säsongen har han tagit steget in i SHL på allvar.
Senaste nytt