U18-VM för damer skulle ha spelats i Linköping och Mjölby mellan den 5 och 12 januari 2021. Men på grund av coronapandemin har det internationella ishockeyförbundet tagit beslut om att ställa in turneringen.
– Det är såklart ett tråkigt besked att få. Vi, tillsammans med arrangörsstäderna Linköping och Mjölby samt Östergötlands ishockeyförbund har sett fram emot att få arrangera det här mästerskapet på hemmaplan. U18-VM är en viktig del i att ytterligare stärka och bygga svensk flick- och damishockey. Med det sagt så har vi också stor förståelse för beslutet utifrån tiderna vi just nu lever i, säger Olof Östblom, tävlingschef på Svenska ishockeyförbundet till SIF:s hemsida.
Det finns däremot en chans att Sverige kommer få arrangera mästerskapet 2021/2022 istället.
– Med anledning av att mästerskapet ställs in så är det troligt att vi kommer få frågan om att arrangera mästerskapet säsongen 2021/2022. Om vi får frågan och erbjudandet så får vi värdera möjligheten att arrangera mästerskapet som då faller under samma period som U20-VM i Göteborg. Vi ser i grunden positivt på att arrangera mästerskap, men vi får som sagt invänta en sådan fråga från det internationella förbundet, säger Olof Östblom.
Även alla U18-VM under elitgruppen ställs in, likaså kommer det inte bli några JVM för de länder som inte spelar i elitgruppen, meddelar IIHF på sin hemsida.
***
Gillade du artikeln? Värd en kaffe – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

