HockeyNews
PLUS

Två svenska talanger skriver kontrakt med Washington Capitals

Publicerad: 17 juli 2022

FacebookXWhatsApp

I SHL har de representerat Frölunda och HV71. Nu har de två talangerna skrivit på för samma NHL-klubb.

ANNONS
Ludwig Persson och Alexander Suzdalev har skrivit på för Washington Capitals. De två svenskarna draftades båda i den tredje rundan.


Båda talangerna draftades i den tredje rundan av Washington. Alexander Suzdalev plockades först, som val nummer 70. Kort därefter valdes Ludwig Persson som spelare nummer 85 av samma klubb.

Ludwig Persson inledde säsongen med Frölundas J20-lag och provade även på spel i SHL. På seniornivå blev det inga poäng den här säsongen.

Även Alexander Suzdalev spelade mestadels i J20 Nationell för HV71. Men det blev även fem matcher i Hockeyallsvenskan för 18-åringen.

ANNONS

Båda spelarna har alltså möjlighet att ta plats i NHL redan under nästa säsong. Men att skicka tillbaka dem till Sverige är också ett alternativ. Frölunda meddelade i april att Ludwig Persson skulle lånas ut till BIK Karlskoga över nästa säsong.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS