SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey
HV71 är hårt pressat i botten av SHL-tabellen och har tagit futtiga 38 poäng på 37 matcher. Med ett poängsnitt på 1,03 är risken överhängande att det blir kval.
Den 1 februari, två veckor före deadline för övergångar, presenterade HV71 inte mindre än tre nyförvärv i backen Jordan Murray och centrarna Arttu Ilomäki (Luleå) och Miska Siiikonen (Jyp).
HV har pratat om att värva sig ur krisen. Ordföranden Sten-Åke Karlsson berättade i en intervju med HockeyNews.se att det jobbades hårt för att hitta förstärkningar.
Och nu är det ett faktum och den väg de femfaldiga svenska mästarna har valt att gå för att rädda sig kvar i SHL. Huvudtränaren Nicklas Rahm har fått lämna över sitt jobb till den assisterande tränaren Stephan ”Lillis” Lundh som plockades tillbaka in i klubben i december efter den svaga starten på säsongen.
LÄS MER: Tränarna har styrelsens stöd – HV71 ska värva sig ur krisen
Arttu Ilomäki, som hamnat som ytterforward i Luleå, får i HV71 spela i sin önskade position som center och det i en kedja med lagkaptenen Simon Önerud och formstarke forwarden Anton Wedin.
Luleåvärvningen gör debut för HV borta mot Rögle efter en isträning med laget i Jönköping.
– Jag har alltid gillat honom och jag såg honom när han lirade i det finska landslaget. Det är en spetsig kille. Skicklig. Det ska bli jäkligt kul, säger Stephan Lundh till HockeyNews.se.

Från Luleå till HV71. Arttu Ilomäki är redo för debut i HV borta mot Rögle och leder en toppkedja. Foto: Bildbyrån.
Arttu Ilomäki, som är högerskytt, kan få speltid i powerplay där toppbacken Johannes Kinnvall blivit så illa fotskadad att han kan vara borta till början av april.
– Vi blev av med Kinnvall i ett powerplay och det är perfekt att få en rajtare till att kunna använda sig av. Sedan om det blir han eller (Fredrik) Forsberg får vi se lite grann. Jag känner att just nu känns vi bra. Det är bra energi i gruppen, bra fart på träningarna och det är klart att vi jagar poäng. Därför känner jag inte så stor oro för om man gör om i någon kedja eller något backpar utan det viktiga är att vi börjar se bra ut, säger Lundh.
Jyp-centern Miska Siikonen har hunnit med två isträningar med HV71 och gör även han debut mot Rögle i Ängelholm. Siikonen är en hårt jobbande tvåvägsspelare. Christian Sandberg får lämna över sin centerroll till Siikonen.
– Jag kommer att pröva Christian Sandberg på en kant. ”Sampan” är en riktigt krigare och jag kan gilla att han är framme där och jobbar och sliter längst fram. Jag tänker mig att jag sätter Siikonen med Christian Sandberg och (Max) Wennlund. Vi får väl se, det är inte hundra hundra, säger Stephan Lundh.
Vilken bild har du fått av Miska Siikonen?
– Jag har en viss bild och det är ungefär den som jag hoppas på. Han är i rätt ålder, väldigt lojal, bra defensivt och bra huvud på honom. Sedan är det alltid svårt. Han kommer från en liga som inte är riktigt likadan som vår så man får väl vänta tills han har kommit in i det. Men det som är bra är att han är i gång och han verkar vara en jättebra kille. Jag tror nog han kan hjälpa oss, säger Lundh.
LÄS MER: Därför släppte den finska klubben landslagsforwarden till HV71
AHL-backen Matt Donovan värvades nyligen och har redan förbättrat HV71:s backsida där Anton Karlsson tackat för sig för spel i Linköping.
Nu blir det två nya kedjor. En offensiv: Anton Wedin–Arttu Ilomäki–Simon Önerud och en mer defensiv: Christian Sandberg–Miska Siikonen–Max Wennlund.
LÄS MER: Djurgården värvar HV71-floppen – Stoa flyttar till Stockholm
HV71 föll i Luleå i lördags med 4–3, men efter ett underläge med 4–1 var en stark spurt nära att ge poäng. HV är i desperat behov av poäng. Kedjan med Alexander Bergström–Linus Fröberg–Filip Sandberg behålls intakt.
– Det är lätt att man ibland sitter och analyserar och dissikerar vartenda baklängesmål. Det kanske är ännu viktigare att titta på det som händer framåt. Nu kommer bra killar i de här positionerna. ”Svampen” (Filip Sandberg) har några bra lägen, (Alexander) Bergström, (Linus) Fröberg… De gubbarna ska vi fortsätta att mata på. Jag har svårt att vara nöjd när vi inte vinner och tar tre poäng, speciellt i den här situationen, men prestationen är bra och den talar om att vi hade tillräckligt med chanser för att vi hade kunnat nypa in ett och annat mål. Det är där vi är nu. Kan vi upprepa det här som är bra borde det kunna bli något bra av det.

Matt Donovan har spelat två matcher för HV71 och den erfarne backen får nästan 21 minuter i istid per match. Foto: Bildbyrån.
Enligt Jönköpings-Posten blir det också en ny kedja där Zion Nybeck–Axel Holmström–Fredrik Forsberg tränade ihop under onsdagen.
Det gör att antingen Jesper Kokkonen eller Jonathan Wikström blir extraforward medan en av dem hamnar utanför laget mot Rögle. Christoffer Törngren bedöms inte vara redo för comeback ännu. Backen Jordan Murray väntar på arbetstillstånd.
– Vi är i den situation vi är i. Det är alltid tufft när man kommer mitt i. Förra gången då jag ersatte (Johan) Lindbom hade jag ändå varit med. Nu kommer jag lite mitt i, men jag tycker att vi börjar se ut som ett hockeylag och börjar få ordning på det hela. Det är ändå 45 poäng kvar. Det är som du säger, tiden kan kännas knapp, och vi har inte rosat marknaden eller någonting, men vi har fortfarande allting i egna händer och det är en mycket skönare känsla än att du ska stå och hoppas på andra lag eller något, säger Stephan Lundh till HockeyNews.se.
***
Var med och bidra till HockeyNews.se för fler nyheter, intervjuer och bevakning. Swisha till 123 529 7163.
